Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to ogromny dwupoziomowy budynek, pełen sal eksperymentalnych, znajdujący się na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, nad brzegiem Wisły w Warszawie. Miejsce odwiedziliśmy w ramach cyklu „Wieczór dla dorosłych” pt. Cząstki elementarne. Takie wieczory odbywają się jeden raz w miesiącu w czwartki, w godzinach od 19:00 do 22:00. Wśród atrakcji wieczoru znalazły się: – spotkania z ekspertami w dziedzinie nauk,
wystawa „Wszechświat i cząstki”
– przedstawienie w Teatrze Wysokich Napięć pt. „Elektrony w akcji”. Kiedy drzwi sali zostały zamknięte, a widzowie (w pełnym 50 osobowym składzie (bo tyle jednocześnie może wziąć udział w przedstawieniu) usiedli na miejscach, to dowiedzieliśmy się, że w pomieszczeniu występuje silne pole elektromagnetyczne, hałas i efekty świetlne. Zatem ze względu na bezpieczeństwo widzów, zabrania się wzięcia udziału w przedstawieniu: kobietom w ciąży i osobom korzystającym z urządzeń elektroniki medycznej – rozruszniki serca, pompy insulinowe, aparaty słuchowe, itp., oraz chorym na epilepsję. Jednak nikt z widzów nie opuścił pomieszczenia, a widowisko było rewelacyjne!
Chór Eksperymentalny Gre Badanie złożony z 12 wokalistów, przemieszczał się po całym terenie, nagle stawał, tworzył półkole i zaczynał śpiewać –  to było fantastyczne!
– czas umilała muzyka na żywo w wykonaniu Niesłychany Faffini (muzyk,  dj i promotor, weteran warszawskiej sceny djskiej, związany z kolektywem Piosenka Jest Dobra Na Wszystko),
– Bar Minus 200 serwował awangardowe drinki przygotowywane przy użyciu ciekłego azotu.
Bardzo żałowaliśmy, że nie udało nam się wejść do Planetarium Niebo Kopernika.
Centrum Nauki Kopernik to fantastyczne i twórcze miejsce, jednak odwiedzenie go po całym czwartkowym dniu pracy, dało nam nieźle popalić, a i tak wszystkiego nie udało nam się zobaczyć. Musimy odwiedzić go jeszcze raz za dnia.


Przestrzeń Centrum Nauki Kopernik została podzielona na wystawy tematyczne z 400 eksponatami interaktywnymi. Wśród nich znajdują się:
– Wystawa Bzzz przeznaczona dla dzieci do 5. lat,
– Labolatoria, gdzie jednorazowo w zajęciach w laboratoriach chemicznym, biologicznym, fizycznym oraz robotycznym może uczestniczyć nie więcej niż 16 osób.
– Teatr Robotyczny, w którym odbywają się spektakle. W pokazie może wziąć udział nie więcej niż 50 osób jednocześnie.
Teatr Wysokich Napięć do którego mogą wejść osoby spełniające kryteria zdrowotne.
– Wystawa RE: generacja przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 14. rok życia;
– Majsternię czyli świat samodzielnego eksperymentowania, dla dzieciaków powyżej 8. roku życia i dla dorosłych, liczba osób nie może przekroczyć 40.,
– Planetarium Niebo Kopernika dzięki wyposażeniu, jakości pokazów oraz swojej konstrukcji, jest jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Odbywają się tu pokazy nieba, projekcje filmowe, wykłady, spotkania, a także koncerty i pokazy laserowe.
– Parku Odkrywców znajduje się na zewnątrz budynku – wejście free,
Ogrody pokrywają dachu Centrum Nauki Kopernik – wejście free.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.