Wesele kurpiowskie w Kadzidle to plenerowa impreza organizowana od 1994 roku, w trzecią niedzielę czerwca przy współpracy Ośrodka Kultury, kościoła, mieszkańców i gości.
Celem jej organizacji jest promowanie kultury ludowej, Kurpiowszczyzny no i samego Kadzidła. Pomysłodawcą tej imprezy „Wesele kurpiowskie w Kadzidle” była ówczesna Dyrektor GOKSiR Marianna Gadomska. Pomimo że widowisko to odbywa się co roku, nie jest takie samo.
Nie tylko zmieniają się Pary Młodych, ale też obsada wesela, pieśni, rozbudowują się obrzędy, tańce i przyśpiewki. W historii imprez znalazły się też wesela, gdzie popełniono „regionalny mezalians” i np. Kurpiankę wydano za kawalera z Lubelszczyzny, łącząc w przedstawieniu zwyczaje obu regionów.
W 1999 widowisko wesele zaprezentował Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Biała – Cepelia” z Pułtuska oraz Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła. Na scenie zaprezentowały się również zespoły śpiewacze z bratnich gmin kurpiowskich: Lelisa, Turośli, Myszyńca, Czarni i Zbójnej. Po kurpiowskich zespołach scenę opanowali górale z zespołu „Holny” z Zakopanego. Przełom w organizacji imprezy nastąpił w 2002 r., z przedstawienia przeszło w real i obecni stali się świadkami prawdziwego ślubu w miejscowym kościele pw. Ducha Świętego.
Po ślubnych obrzędach w kościele pw. Ducha Świętego przeszliśmy wraz z całym orszakiem ślubnym pod scenę ustawioną przy Skansenie w Kadzidle. Wzdłuż ulicy ustawili się mieszkańcy ze swoimi stoiskami, gdzie można było kupić próbowaliśmy różne regionalne wypieki, wyroby tradycyjnej kuchni, a także piliśmy nalewki z owoców czarnego bzu, kwiatów czarnego bzu, mioduszkę – z miodu oraz cytrynówkę. Wśród „zaproszonych gości” oprócz turystów, w pierwszych ławkach pod sceną znaleźli się politycy m.in. Jarosław Kalinowski z żoną.
Nocowaliśmy u Pani Basi w Gospodarstwie Agroturystycznym Agro Polana. W tym samym gospodarstwie agro-turystycznym nocował też Bilguun Ariunbaatar, który kręcił na weselu kurpiowskim program dla telewizji TVN i był z pewnością jedną z najbardziej egzotycznych postaci, jakie pojawiły się na imprezie.
Odwiedziliśmy też Muzeum Kurpiowskie w Wachu – kliknij!
22 do 23 czerwca 2013 r.