Droga prowadziła nas z Warszawy przez Łomżę, Tykocin, Kiermusy, Korycin, omijając bokiem Augustów i zakończyła się w Suwałkach. W drodze powrotnej jechaliśmy przez Augustów, Rajgród, Grajewo i Łomżę. Przebyliśmy ją sprawnie, bez większych korków.
Podczas pobytu w tym rejonie skupiliśmy się na zwiedzeniu miejsc, które wcześniej nie udało nam się zobaczyć, lub takich do których chętnie powracamy:
Tykocin – miasto położone w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią. Zachwycająca, duża liczba zabytków z oryginalnym układem przestrzennym miasta, z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej. Nas najbardziej zainteresowały takie miejsca:
– Rynek z pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego,
– barokowy kościół par. pw. Świętej Trójcy wraz z zespołem klasztornym pomisjonarskiej fundacji J.K. Branickiego (1742–1749),
– synagoga „duża”, barokowa, oryginalnie zachowana, obecnie spełniająca rolę Muzeum Kultury Żydowskiej, wraz z niedaleko od „centrum” znajdującymi się resztkami cmentarza żydowskiego,
– zamek w Tykocinie,
– zajazd, w którym kręcono film „U Pana Boga za piecem”.
Miasteczko jest urocze, chętnie odwiedzane przez turystów z kraju i zagranicy.
Kiermusy – Ostoja Żubra. Pierwsza prywatna zagroda hodowlana żubrów „Ostoja Żubra”, zlokalizowana na 7 ha zalesionego terenu. Stado żubrów znajdujące się na terenie ostoi liczy obecnie 7 osobników, z czego nam udało się zobaczyć 3 sztuki. Część populacji wypuszczana jest do Puszczy Knyszyńskiej. Tuż obok znajduje się karczma, dworek oraz 5 drewnianych domów – dworskich czworaków. Każdy z nich można wynająć by cieszyć się ciszą i bliskością natury.
Kiermusy – ostoja żubrów
Kiermusy
Kiermusy – Karczma
Kiermusy – czworaki dworskie
Suwałki -70 tysięczne miasto położone nad rzeką Czarna Hańcza, w pobliżu granicy z Litwą. Mieliśmy tu zarezerwowany nocleg. Z ciekawszych miejsc które udało nam się znaleźć możemy wymienić:
– Stację kolejową – jeden z najstarszych, nie zmienionych od czasu otwarcia w 1896 r. budynków w Suwałkach. Zbudowany głównie dla potrzeb armii rosyjskiej, przetrwał w dobrym stanie aż do naszych czasów.
– Ul. Kościuszki czyli najdłuższa ulica w mieście.
– Ratusz przy ulicy Adama Mickiewicza składający się z dwóch budynków
jednego z 1834 o architekturze w stylu klasycystyczny oraz właściwego ratusza zbudowanego w 1844 według projektu Karola Majerskiego. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miejskiego.
– Park Konstytucji 3 Maja, z pięknym zegarem słonecznym.
– Konkatedrę św. Aleksandra, pięknie oświetloną w nocy.
– Dom, w którym się urodziła i zamieszkiwała Maria Konopnicka w pierwszych latach życia .
– Kamienicę w której mieszkał w dzieciństwie Alfred Kowalski-Wierusz.
– Muzeum Okręgowe.
Konkatedra św. Aleksandra
Czarna Hańcza to największa rzeka Suwalszczyzny. Ma wiele różnych szlaków kajakowych. Dwa klasyczne to tzw. mała pętla i duża pętla.
Z uwagi na panujące podczas majówki zimno, Czarną Hańczę oglądaliśmy jedynie z brzegu, przy którym biegaliśmy i chodziliśmy po rozbudowywanej w dalszym ciągu infrastrukturze. Z kajaków tym razem postanowiliśmy zrezygnować.
Buda Ruska wieś położona niedaleko Sejn. Wstąpiliśmy do niej ze względu na znajdującą się tu galerię o nazwie „Chlewogaleria” prowadzoną przez fotografa i podróżnika Piotra Malczewskiego. Swoją dość nietypową nazwę wzięła od budynku w którym się znajduje po dawnym chlewie. Działają tu cykliczne, stacjonarne i weekendowe warsztaty fotografii dla początkujących i średnio zaawansowanych fotografów przyrody. Mieliśmy wielką przyjemność poznać osobiście i zamienić kilka słów z właścicielem – Panem Piotrem Malczewskim.
Mieszkańcy tej wsi, oprócz rozwoju kulturalnego, przyczyniają się również do promocji turystyki bliskiej przyrodzie. Ekolodzy Małgorzata i Piotr Nieznańscy prowadzą miejsce do odpoczynku #DalejNieIdę. We wsi swoją siedzibę ma także #FundacjaForumInicjatywSpołecznych, wspierającą edukację dzieci i młodzieży w kierunku rozwiązywania problemów środowiskowych za pomocą programowania. Fundacja ta prowadzi takze multimedialną Pracownię Orange w Maćkowej Rudzie.
Czarna Hańcza
Buda Ruska
Buda Ruska
Buda Ruska
Sejny to miasteczko, w którym znajduje się Bazylika Nawiedzenia NMP i klasztor dominikański, kościół Matki Boskiej Częstochowskiej – dawny zbór ewangelicki. Jednym z najcenniejszych artefaktów tej świątyni jest figura Matki Boskiej sejneńskiej. Obraz otwierany zostaje raz do roku w rocznicę koronacji we wrześniu. Po otwarciu figury, oczom widzów ukazuje się symboliczne przedstawienie Trójcy Świętej, a na połach płaszcza Maryi jawią się przedstawiciele wszystkich stanów, duchowni, rycerze, mieszczanie i chłopi.
Obok kościoła stoją rzeźby z drewna. Jedna z nich przedstawia ławkę z kotem i ptakiem.
Sejny
Sejny
Sejny
Sejny
Oszkinie niewielka wieś położona niedaleko od Puńska, w której znajduje się osada Jaćwiesko-Pruska. Powstała z inicjatywy p. Piotra Łukaszewicza, który na swojej prywatnej ziemi, w oparciu o badania archeologiczne, wybudował kompleks budynków odzwierciedlający osadę Jaćwingów. Zwiedzanie kosztuje 10 zł od osoby dorosłej. W przypadku większych grup zorganizowanych, po terenie oprowadza Pan Piotr.
Spacerując drużką wijącą się wśród drzew podziwialiśmy wiernie zrekonstruowane fortyfikacje grodów, wierze obserwacyjne, mostki oraz wyryte w kamieniu twarze wodzów prusko-jaćwieskich. Na całym terenie czuć ducha minionych wieków. Warto choć na chwilę przenieść się z naszego zwariowanego XXI wieku kilkaset lat wstecz, posłuchać głosu lasu, poczuć tutejszych bogów chroniących od 4 tysięcy lat ziemię jaćwieską. Dodatkowo, od 10 lat, na przełomie kwietnia i maja, organizowana jest tutaj, we współpracy ze wspólnotą Jaćwiesko-Pruską, impreza „Jaćwieska wiosna”. Główny cel to pielęgnowanie kultury oraz tradycji prusko-jaćwieskiej.
osada Jaćwiesko-Pruska
osada Jaćwiesko-Pruska
osada Jaćwiesko-Pruska
osada Jaćwiesko-Pruska
osada Jaćwiesko-Pruska
Litwa. Kolejna podróż na Litwę zaowocowała zwiedzeniem miejsc, w których jeszcze nie byliśmy czyli Wjeszeje, Druskieniki, Kopciowo oraz Łozieje – kliknij szczegóły!
Kopciowo (Kapčiamiestis)
Augustów. To nasza kolejna wizyta w tym mieście. Tym razem rozpoczęliśmy ją od uczestnictwa w biegu. 5. kilometrowy parkrun Augustów a potem długi spokojny treningu wokół jeziora Necko. Później nastał czas zakupów, spaceru po Augustowie i niezwykle pysznej uczty w Barze Ptyś.
Ełk. Jadąc do tego miasta wyczytaliśmy w przewodniku informacje, że atrakcyjnymi obiektami do zwiedzenia są w Ełku są:
– most na Jeziorze Ełckim,
– kamienice przy ul. Mickiewicza i Kościuszki,
– Szkoła Artystyczna i dawna jednostka wojskowa;
– Park Solidarności i Plac Jana Pawła II;
– Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa,
– wieża ciśnień,
– Katedra św. Wojciecha.
Jako główną atrakcję wymienia się przejazd stuletnią „wąskotorówką” jednak nie mieliśmy na to wystarczająco dużo czasu. Poza powyższymi miejscami udało nam się też zobaczyć też trasę parkrun Ełk. Długi spacer promenadą nad jeziorem Ełckim zakończyliśmy przy nowo budowanym amfiteatrze na którym odbywać się będzie Mazurskie Lato Kabaretowe MULATKA.
Ełk
Ełk
Ełk
Ełk
Rajgród. Wyjeżdżając z Augustowa drogą nr 61 przejeżdżamy przez tę niewielką miejscowość. Po lewej stronie szosy znajduje się droga krzyżowa a chwilę dalej po prawej Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Za kościołem skręca się w prawo drogą, która prowadzi nad Jezioro Rajgrodzkie wchodzące w skład Pojezierza Ełckiego. Teren jest pięknie zrewitalizowany i dostosowany do wypoczynku mieszkańców.
W tym miejscu znajduje się Góra Zamkowa, która stanowiła zalążek miasta.
Obecnie jest ona bardzo zadrzewiona, istnieje obawa, że drzewa zasłonią widok na Jezioro Rajgrodzkie. Na zboczu znajduje się amfiteatr.
Jest tu też zabytkowy Dworek Opartowo, zbudowany pod koniec XIX wieku. W 1986 zespół dworski wraz z parkiem, czworakiem, stodołą i oborą został wpisany do rejestru zabytków.
Przy wyjeździe z miasteczka stoi pomnik Kazimierza III Wielkiego.
Grajewo to miasto leżące nad rzeką Ełk. Jest w nim kilka obiektów, na które warto zwrócić uwagę. Neogotycki Kościół Trójcy Przenajświętszej (wybudowany 1879–1882) i stojącą przy nim dzwonnicę przykościelna z 1837 r. oraz drewniane domy z XIX w., Zajazd z połowy XIX w.
Jest też dworzec kolejowy z 1873 r, a obok Wieża ciśnień z 1896 r.
Rajgród
Rajgród
Rajgród
Grajewo
Grajewo
Łomża to największe pozytywne zaskoczenie naszego wyjazdu. Miasto leży nad rzeką Narew, mieszka w niej ponad 60 tyś ludzi. Składa się z czterech dzielnic: Południe , Łomżyca, Kraska oraz Starego Miasta, które zwiedzaliśmy.
Niezwykłe wrażenie zrobił na nas położony na zboczu cmentarz żydowski w Łomży. Resztki macew wystające są niemymi świadkami historii tych ziem.
Dobre wrażenie wywiera również świeżo odremontowany port wraz z przylegającym do niego terenem rekreacyjnym nad wodą.
Majówka 1 do 5 maja 2019 r. objęła północno-wschodnią część Polski czyli rejony mazursko – suwalskie i pojezierza litewskiego