Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej odbyła się na Rynku Miejskim w Górze Kalwarii. Przygotowana została przez aktorów – amatorów, mieszkańców okolicy.
Stroje, dekoracje, rekwizyty zostały wykonane podczas długich przygotowań, siłami osób zrzeszonych w Bractwie Misterium Męki, które powstało przy kościele Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii. Inspiracją do powstania Bractwa stała się idea Nowej Jerozolimy, zapoczątkowana przez bp. Stefana Wierzbowskiego w 1670 roku w formie miasta-kalwarii, przez lata była zapomniana. Wydarzenie w Górze Kalwarii, zaliczane jest do największego misterium pasyjnego na Mazowszu.
Kontrowersyjne publiczne widowisko, rozpoczyna się sceną historyczną odwołującą do tradycji wpisywania do akt miejskich, wyroku wydanego na Jezusa. Po odczytaniu „Dekretu Piłata” z 1761 roku, kilkudziesięciu aktorów w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odgrywa wielkopiątkowe wydarzenia poczynając od zaparcia się Piotra (kiedy to Piotr nie przyznał się wobec ludzi, że zna Jezusa Chrystusa) i sądu Piłata nad Jezusem, poprzez Drogę Krzyżową – spotkanie Jezusa z Matką, scenę Szymona Cyrenejczyka, Weroniki, płaczących Niewiast, Kuszenie Judasza – aż do Ukrzyżowania.
17 kwietnia 2011 r. Góra Kalwaria – Misterium Męki Pańskiej