Niedziela palmowa to święto w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki – symbol odradzającego się życia.
Na uroczyste obchody Niedzieli Palmowej 2009 wybraliśmy się do gminy Łyse. Jest to wieś w Polsce położona ok 150 km od Warszawy, w powiecie ostrołęckim pomiędzy Myszyńcem a Nowogrodem. Miejsce to ze względu na niezwykłą oprawę m.in. procesję wykonanych ręcznie kolorowych palm z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów.
Po mszy, na ustowionej przy kościele scenie zorganizowano bogaty program artystyczny. Dodatkowo z okazji 40. edycja imprezy organizatorzy wręczyli statuetki „Kurpia i Kurpianki” najbardziej zasłużonym dla kultury kurpiowskiej. Ponadto, rozstrzygnięty konkursu „Palma Kurpiowska” wyłonił zwycięzców, których uhonorowano na scenie. Tuż obok zozstawili się kupcy na wielkim targowisku regionalnych wyrobów. Wokół kościoła, od wielu lat ludzie, którzy sprzedają wyrabiane przez siebie palmy, palemki i ozdoby wielkanocne.

















