W czasie spaceru przedstawiono szczegółowe informacje na temat życia i działalności Janusza Korczaka – lekarza, pisarza, pedagoga, społecznika, badacza.
Trasa wycieczki powiązana została ściśle z rejonem działania Henryka Goldszmita – w różnych okresach życia (m.in. w czasie wykonywania zawodu lekarza dziecięcego w Szpitalu Bernsonów i Baumanów, przy ul. Siennej/Sliskiej, po podjęciu decyzji o pracy w Domu Sierot, do czasu wojny i zamknięcia granic dzielnicy żydowskiej).
W czasie spaceru poświęcono wiele uwagi realizowanemu w Domu Sierot nowatorskiemu systemowi wychowania, który odróżniał tę placówkę od innych, zaspokajających jedynie potrzeby materialne. Autorami tego systemu był Henryk Goldszmit i Stefania Wilczyńska. Wycieczka zakończyła się przy ul. Chłodnej, przy pomniku upamiętniającą słynną kładkę, będącą łącznikiem pomiędzy małym i dużym gettem, przez którą odbywała się ewakuacja małego getta w lipcu-sierpniu 1942 na Umschlagplatz”
5 sierpnia 2012 r. „Janusz Korczak znany i nieznany” – spacer z przewodnikiem Fundacji HEREDITAS.
Termin wycieczki zbiegał się z 70 rocznicą prawdopodobnego wyprowadzenia Domu Sierot, kierowanego przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską z ostatniej siedziby (w rejonie ulic Siennej/Śliskiej na Umschlagplatz 5 sierpnia 1942 roku. Miejsce spotkanie ul. Złota róg Jana Pawła II. -umożliwiło zlokalizowanie jednego z niewielu zachowanych autentycznych fragmentów muru getta z czasów II wojny światowej, który ograniczał przestrzeń życiową bohatera spaceru i jego podopiecznych. Dalsza trasa spaceru wiodła od ulicy Siennej, Śliskiej, do ulicy Chłodnej.