„Must be the music” na Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Seria „Pozytywni ludzie” ma na celu dać nam wszystkim zastrzyk dobrej energii oraz uświadomić, że bez względu na wiek i zainteresowania można stać się inspiracją dla innych osób.
Znajdujemy się w Domu Kultury w Jabłonnie w woj. mazowieckim, w którym to w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działają sekcje Teatru, Malarstwa, Angielskiego, Komputerowa, Scrabble, Brydża. Zespoł teatralno – kabaretowy Moderato powstał w ramach sekcji Teatru. Rozmawiamy z Gośką Andrzejewską – wykładowcą i reżyserem Zespołu Moderato działającym przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Receptananude.pl Cieszymy się, że zgodziła się Pani opowiedzieć o swoich dojrzałych studentach. Kim pani jest dla aktorów, których zobaczyliśmy dziś na scenie?
Gośka Andrzejewska: Pełnię rolę nauczyciela i koordynatora na zajęciach teatralnych na UTW. Nasz Zespól teatralno – kabaretowy Moderato działa od 2010 roku. Pierwszym prowadzącym był Michał Ziółkowski, natomiast ja przejęłam pałeczkę we wrześniu 2013 roku.
RnN: Dzisiejsze przedstawienie odbyło się w ramach podsumowania Roku Akademickiego 2016/2017. Proszę powiedzieć jak długo trwały próby?
GA: Na deskach sceny domu kultury zobaczyliśmy premierowe przedstawienie spektaklu „W małym kinie”. Przygotowania do tego spektaklu trwały od października 2016 roku.
RnN: Kim są członkowie zespołu?
GA:  Aktorami są emeryci różnych zawodów. Gra jest dla nich realizacją niespełnionych marzeń z dzieciństwa o aktorstwie , czy też z czasów kiedy byli czynni zawodowo, ale w zupełnie innych rolach niż tych na scenie.
RnN: Moderato to zespół składający się z ilu osób?
GA: Zespołu liczy 14 osób, w składzie: Wanda Fleiszfreser, Zosia Gwiazdowicz, Alicja Szałaj, Barbara Klimek, Sabina Kowalska, Ewa Ciesielska, Małgorzata Majdykowska, Krystyna Szczęsna, Jerzy Mrozik, Dominik Kowalczyk, Bogdan Rogalski, Leszek Traut, Mieczysław Kolasiński i Mirosław Rurka.
RnN: Jak często odbywają się zajęcia z pani zespołem?
GA: Spotykamy się dwa razy w tygodniu.
RnN: Jak studenci UTW traktują zajęcia teatralne, czy spotkania są ciężarem czy działają odprężająco?
GA:  Są obowiązkowi, przychodzą na zajęcia regularnie. Jest to grupa, która czerpie radość z gry na scenie i nawet jak na początku nie mają siły, to potem tryskają energią.

RnN: Proszę powiedzieć nam coś więcej o sobie, kim jest Pani z wykształcenia?
GA: Jestem instruktorem wokalnym i teatralnym, aktorką Teatru Rampa, gram w serialach, a także wokalistką zespołu Radioaktywny Świat – kliknij!, z którym znalazłam się w półfinale programu „Tylko muzyka. Must be the music”. Największą jednak radość i satysfakcję czerpię z pracy jako reżyser Moderato.
RnN: Nam widzom, bardzo podobała nam się Pani w roli dyrygenta zespołu.
GA:  Członkowie zespołu mają tendencję do zwalniania podczas śpiewania, przez co wybijają się z rytmu. Czasem wynika to z tego, że na scenie jest kiepska akustyka, po prostu aktorzy nie słyszą linii. Dlatego rola suflera, czy osoby pokazującej rękami czy też wybijająca nogą rytm, jest bardzo ważna.

RnN: Proszę powiedzieć o innych wyreżyserowanych przez Panią sztukach.
GA: 
Zespół ma na koncie liczne występy m.in. „Koncert Walentynkowy” wystawiony w Jabłonnie, Legionowie, Grójcu,  „8 Kobiet z Jabłonny”, sztukę napisaną przez Witolda Hassa, „Gdy nie ma w domu dzieci” spektakl słowno-muzyczny na podstawie dzieł Hemara i Grodzieńskiej, „Z piosenką przez świat” oraz „Pendolino przez Polskę”. Jestem niezmiernie dumna z sukcesów zespołu.
RnN: Jakie ma Pani plany i marzenia na przeszłość?
GA: Chcę być szczęśliwa i chcę by moi aktorzy również byli szczęśliwi. Na zajęciach w ramach UTW ładujemy swoje życiowe baterie wzajemnie, dlatego chciałabym to robić jak najdłużej. Rekomenduje tego typu zajęcia, nie tylko teatralne dla seniorów, którzy pragną wyjść z domowej nudy i stworzyć coś artystycznego.
RnN: No właśnie. Zespół Moderato występował na sali w otoczeniu prac artystów z Sekcji Malarskiej UTW Jabłonna – kliknij!
GA: Sekcja malarska działa pod opieką artystki Nanuli Burduli rodowitej Gruzinki z Tbilisi. Ściany podczas przedstawienia zostały udekorowane obrazami, które powstały w ramach zajęć malarskich na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

RnN: Bardzo dziękujemy za fantastyczne przedstawienie,  za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów.
GA: Dziękuję i zapraszam wszystkich chętnych na kolejny rok akademicki w październiku 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.