Malownicza Praga – stolica Czech oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia.
– Most Karola na rzece Wełtawie, któy ma ok. 516 m długości i ok. 9,5 m szerokości, łączy ze sobą dwie zabytkowe dzielnice: Malą Stranę (lewy brzeg) ze Starym Miastem (prawy brzeg). Na tym słynnym moście ustawiono 30 rzeźb, na całej długości mostu. Wśród nich znajduje się rzeźba Nepomucena z psem. Legenda głosi, że każdy kto pogłaszcze psa znajdującego się na tej płaskorzeźbie – może liczyć na szczęście w życiu, zatem i ja to uczyniłam, pogłaskałam.
I część
Malá Strana do 1784 r. była samodzielnym miastem położonym u stóp praskiego zamku, na lewym brzegu Wełtawy. Teraz jest to malownicza dzielnica Pragi, a jej wąskie uliczki wypełniają hotele, kameralne restauracje i tradycyjne puby, bary, kawiarnie i ogrom sklepików.













– Hradczyny. Zamek na Hradczanach to dawna siedziba królów czeskich. Przed głównym wejściem znajduje się Plac Hradczański (Hradčanské náměstí), gdzie odbywa się zmiana warty. Codziennie o 12.00 dwa regimenty uczestniczą w tej zmianie warty, przekazując sobie nawzajem sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej. Oprócz zamku należy odwiedzić urokliwe tarasy widokowe oraz piękne zamkowe ogrody.
– Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha albo jak kto woli katedra Świętego Wita to siedziba arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego.
– Olewający Politycy. Rzeźba Davida Černego, zlokalizowana w Pradze przy ul. Cihelní 2b, obok muzeum Franza Kafki.
– Złota Uliczka na terenie Zamku Praskiego w dzielnicy Hradczany. Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą, gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników – Żydów pracujących dla skarbu, znajdujących w ten sposób schronienie za murami zamku.
– Uliczka z sygnalizacją. Odnaleźliśmy też wąziutką uliczkę, regulowaną światłami i wiele innych uroczych miejsc.
– Wyszehrad. Fantastyczne miejsce na spacery, z pięknym widokiem na Pragę, gdzie znajduje się też Bazylika św. Piotra i Pawła oraz cmentarz, na którym pochowano najwybitniejsze osobistości Czech.
– Metronom. Szukając Metronomu (powstał w 1991 r. w miejsce największego na świecie pomnik Józefa Stalina), napotkaliśmy fotografującą się Parą Młodą z zespołem tancerzy.
II część
Stare Miasto to tętniące życiem brukowane centrum ze słynnymi atrakcjami, takimi jak średniowieczny zegar astronomiczny i gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem na staromiejskim rynku.







– Praski zegar astronomiczny lub praski Orloj to średniowieczny zegar astronomiczny, znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego.
– Pomnik Franza Kafki upamiętniający pisarza. Kafka mieszkał przy ulicy Dušní nr 27, a w miejscu, gdzie stoi pomnik przebiega duchowa granica trzech religii – stoi on pomiędzy synagogą, kościołem katolickim i protestanckim. Autorem dzieła jest czeski rzeźbiarz i malarz, Jaroslav Róna, który projektując swe dzieło zainspirował się opowiadaniem Kafki pod tytułem „Rozrywki, czyli dowód na to, że żyć jest niemożliwością (Nocna jazda)”, w którym bohater jest niesiony przez znajomego na barkach.
– Plac Wacława potocznie nazywane przez Polaków Wacławiakiem, znajduje się w centrum, w dzielnicy Nové Město. Rzeźba św. Wacława stoi tyłem do Muzeum Narodowego.
– Pałac Lucerna. Koń do góry nogami w Pałacu Lucerna. Jest to kompleks zabudowań mieszczący się w centrum Pragi, w górnej części Placu Wacława, na rogu ulicy Štěpánskiej i Vodičkovej.Pałac Lucerna w Pradze został zbudowany przez Vácslava Havla – dziadka (!) Václava Havla, późniejszego prezydenta Republiki Czeskiej.
Komunikacja w Pradze. Dobrym sposobem poruszania się po Pradze jest metro (3 linie A zielona, B żółta i C czerwona), które obejmują wszystkie główne atrakcje turystyczne. Ponadto warto przejechać się też autobusem i tramwajem.




Byliśmy na pysznym jedzeniu (knedliki z sosem i ser opiekany z frytkami).
Mieszkałam w fantastycznym miejscu Pension Villa Marit.
Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl