Międzyzdroje z Gwiazdami

Wakacje spędziliśmy nad polskim morzem, nie tylko poleżeliśmy na plaży ale zwiedziliśmy też kilka miast. Szymbark, Międzyzdroje, Wisełka, Trzęsacz, Niechorze, Wolin, Świnoujście, Wapnica, Zieleniec, Kamień Pomorski, Toruń.

➡️Międzyzdroje. Tu w Międzyzdrojach była nasza baza noclegowa.
Podczas naszego pobyt odbywał się coroczny Europejski Festiwal Gwiazd. Dzięki niemu, wzdłuż brzegu morskiego w 1996 roku została zbudowana Promenada Gwiazd – znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odciskają swoje dłonie w pamiątkowych płytach. 

Podczas pobytu, obfotografowaliśmy wszystkie napotkane gwiazd, które przyjechały na festiwal gwiazd:
🎀Magdalena Zawadzka,
🎀Krystyna Janda,
🎀Hanna Śleszyńska,
🎀Beata Sadowska,
🎀Iwona Szymańska-Pavlović wraz partnerem Wojciechem Oświęcimskim,
🎀Cezary Żak,
🎀Artur Barciś,
🎀Maciej Stuhr,
🎀Zakościelny.

➡️Szymbark. To właśnie tu znajduje się kaszubski skansen a w nim „Dom do góry nogami”. Oprócz niego jest też Bunkier Gryfa Pomorskiego z efektami dźwiękowymi i świetlnymi, Kaplica Jedności Narodowej, Muzeum Ciesielnictwa (2300 historycznych eksponatów do obróbki drzewa), Dom Harcerza, Kuźnia, piec chlebowy, Dwór Salino (replika 300-letniego dworka położonego w okolicy Wejherowa), stół noblisty im. Lecha Wałęsy (na około 200 osób, waga – 6 ton).
➡️Wisełka. Położenie na skraju Wolińskiego Parku Narodowego, pośród jezior i lasów, a jednocześnie nad morzem czyni z Wisełki atrakcyjne miejsce dla wczasowiczów. Zjedliśmy tu pyszne lody.
➡️Trzęsacz. Najbardziej znanym obiektem godnym polecenia są ruiny gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XV w. obrazują niszczycielski żywioł Morza Bałtyckiego. Obecnie pozostał tylko niewielki fragment ostatniej ściany kościoła znajdujący się niespełna 40 metrów od brzegu Morza Bałtyckiego. Specjaliści przewidują, że mimo prac zabezpieczających za kilka lat znikną ostatnie ślady jego istnienia.
➡️Trzebiatów. Wieża kościelna w Trzebiatowie z widokiem na cały obszar.
➡️Niechorze. Jedna z najpiękniejszych latarni morskich w Polsce w Niechorzu. Niestety podczas naszego pobytu, była zamknięta z uwagi na remont.
➡️Wolin. Warsztaty archeologii eksperymentalnej pod Wolinem. Podpłomyki z serem i dżemem przygotowywane przez Vikingowczynie.
➡️Świnoujście. Świnoujście słynie z pięknej plaży. Jest tu też twierdza Ujścia Świny. Składa się z czterech fortów, z czego trzy przetrwały do naszych czasów i są udostępnione do zwiedzania. Fort Gerharda zwiedzaliśmy z przewodnikiem.
➡️Wapnica (Jezioro Turkusowe). Na terenie parku znajdują się Jezioro Turkusowe o specyficznym niebiesko-zielonkawym zabarwieniu wody.
➡️Kamień Pomorski. Kamień i Katedra w Kamieniu Pomorskim. Tu w mieście znajduje się uzdrowisko słynące z wyjątkowych właściwości naturalnej borowiny i solanki, wydobywanych z własnych złóż i stosowanych od lat w zabiegach leczniczych. 
➡️Toruń. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Rynek Staromiejski, Kościół pw. Ducha Świętego, Ratusz Staromiejski, Pomnik Flisaka, Pomnik Mikołaja Kopernika.

Wakacje 2008 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.