Fotospacery.pl po Woli

Spacer rozpoczęliśmy przy kościele parafii św. Wojciecha, który podczas  oblężenia Warszawy (we wrześniu 1939 r.) uległ bardzo poważnym zniszczeniom. W czasie Powstania Warszawskiego, Niemcy utworzyli w nim obóz przejściowy dla deportowanych mieszkańców

Natomiast na Ludwiki 6 mieszkała Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna i charytatywna, od 1942 członek Rady Pomocy Żydom. Zabytkowy dom na Ludwiki 1 powstał ze środków fundacji, jako II Osiedle tanich mieszkań przeznaczonych dla ubogiej inteligencji. Kawałek dalej mieścił się też Robotniczy Klub Sportowy „Sarmata” Warszawa, dzięki któremu poznaliśmy talent m.in. Janusza Kusocińskiego, Elwiry Seroczyńskiej i Andrzeja Badeńskiego. Obecnie miejsce to jest opuszczone.

Przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Bema 73/75 wysłuchaliśmy opowieści Pana Pawła Starewicza o Woli z jego dzieciństwa. Razem z nim przeszliśmy na ul. Bema 69, gdzie stoi stary dom z cegły, prawdopodobnie mieszkania oficerów intendentury oraz na Bema 65, gdzie  znajdowały się zabudowania Fabryki Towarzystwa Akcyjnego Przemysłowych Zakładów Mechanicznych „Lilpop, Rau i Löwenstein”.

Przy tunelu Dworca Zachodniego dowiedzieliśmy się, że trwają prace historyków w zakresie wyjaśnienia czy tunel to dawna komora gazowa w Konzentrationslager Warschau. Bowiem wg. Rudolfa Hoessa było to miejsce niemieckiego kompleksowego obozu zagłady mieszkańców stolicy i jej okolic oraz tysięcy Polaków wysiedlonych z innych miast w czasie wojny.

Fotospacer po NAJnowocześniejszej ulicy Woli–Bema został zorganizowany przez Fotospacery.pl. Przewodniczkami na spacerze były Agnieszka Zuzga z Warszawskiej Fabryki Spacerów oraz gościnnie Katarzyna Uchowicz – historyk sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.