Ślub pokamedulski Ani i Andrzeja

Ślub Ani i Andrzeja odbył się w Kościele Pokamedulskim w Lasku Bielańskim na ul. Dewajtis 3 w Warszawie.

Jest to najmniejsza parafia w Polsce! Pokamedulski kościół w stylu późnobarokowym wzniesiono w latach w latach 1669–1710  na terenie dawnej wsi Pólko (Polkowo), a obecny wygląd otrzymał w latach 1669–1710. W kościele złożono serce Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Obok kościoła jest grób Stanisława Staszica. Utworzona w 1999 r. przez prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa parafia nosi imię bł. Edwarda Detkensa spośród stu ośmiu Męczenników. W roku 2003 r. kościół otrzymał tytuł kolegiaty.

Ślubu Ani i Andrzejowi udzielał słynny, medialny proboszcz ks. Wojciech Drozdowicz. Znany animator kultury i społecznik. Pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczął współpracę z Telewizją Polską przy programach dla dzieci o tematyce religijnej. Był twórcą i pierwszym prowadzącym, reżyserem oraz współscenarzystą programu telewizyjnego Ziarno, za który otrzymał nagrodę Wiktora w 1990 roku. Od roku 1999 jest proboszczem parafii bł. Edwarda Detkensa na Bielanach. 

W tym samym roku wspólnie z aktorką Ewą Błaszczyk stworzył fundację AKogo? działającą na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych.

Przy kościele pokamedulskim mieszka osiołek Franio, który miał początkowo napędzać znaną z piosenki karuzelę na Bielanach, stworzoną z drewna przez znakomitego rzeźbiarza – Józefa Wilkonia. Osiołek mieszka w otoczeniu wyrzeźbionej drewnianej szopki, którą rzeźbiarz sprezentował fundacji AKogo? a ona zaś przekazała do kościoła. Tym sposobem Franio stał się żywym elementem szopki stanowiącym nie lada atrakcję dla dzieci. Uwaga! Przy szopce widnieje tabliczka z napisem: „Absolutny zakaz karmienia osiołka!!! Osiołek Franio je tylko siano i pije wodę. Osiołek jest pod fachową opieką weterynarza, specjalisty chorób koni. Proboszcz”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.