Noc Muzeów w Wilanowie

Impreza profesjonalnie zorganizowana, nie było ścisku, tłumu, przepychania. Oprócz zwiedzania pałacu (długa kolejka sprawnie się przesuwała), wszystkie dodatkowe atrakcje odbywały się na zewnątrz.

Z uwagi na to, że byliśmy już kilkakrotnie we wnętrzach pałacu – kliknij!, interesowało nas wszystko co działo się w jego otoczeniu: – widowisko historyczne, ukazujące życie na dworze Jana III. Wielka polityka i intrygi dworskie przeplatające się z barwnymi opowieściami o obyczajach w dawnej Rzeczypospolitej i kulturze stołu biesiadnego;
opowieści o kawie, fajne wykłady o jej pochodzeniu, jak trafiła do Europy i co ma wspólnego z królem Janem III,
– pokaz mody historycznej pt. „Czar i wdzięk Niepodległej (1918 – 2018)”. W pokazie udział wzięły uczestniczki VI edycji programu „Debiutantki”. Jest to projekt skierowany do dziewcząt i nawiązuje do przedwojennych form kształcenia młodych osób i przekazywania ponadczasowych wartości. Pod okiem fachowców, dziewczyny uczą się gracji, elegancji, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę z zakresu historii, psychologii, obyczajowości, wystąpień publicznych, savoir vivre oraz innych umiejętności niezbędnych w życiu młodej, kulturalnej kobiety.
Widowisko kostiumowe, inspirowane modą okresu międzywojennego, pokazano na ustawionej przed pałacem scenie. Debiutantki zaprezentowały długie, błyszczące suknie, cekiny, hafty ze złotych nici, perły, szklane paciorki i pióra. Stroje do dzisiejszego pokazu, przygotowali uczniowie Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.
warsztaty „Wilanowskie tapety”, o wystroju Pokojów Chińskich i metodzie tworzenia papierowych dekoracji ściennych. „Farfurowy zawrót głowy” czyli opowieści o wyrobach i dekoracjach ceramicznych, nazywanych dawniej farfurami.
– mappingi czyli trzy 15 minutowe animacje wyświetlone na fasadzie pałacu, pt.: „Bajka o królewskiej wydrze”, „W Wilanowie król jest jeden” oraz „Powrót króla”

W Muzeum Plakatu w Wilanowie obejrzeliśmy wystawę plakatów „100 x Independence”, czyli głos młodej generacji obejmującej sto autorskich wypowiedzi (w formie plakatów), studentów z całego świata, interpretujących niepodległość, w innych kontekstach kulturowych.

Mobilne Muzeum 90 lat Tour de Pologne zostało ustawione na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Muzeum to jest jednym z elementów cyklu wydarzeń z okazji 90-lecia wyścigu Tour De Pologne i 100-lecia odzyskania niepodległości. W środku znajduje się min. rower, na którym Czesław Lang zdobył olimpijskie srebro, a także archiwalne zdjęcia, historyczne eksponaty, a nawet medal olimpijski Czesława Langa. W związku z przypadającą na ten rok 75. Tour de Pologne, mobilne muzeum odwiedzi m.in. miasta: Kraków, Grudziądz, Zgorzelec, Chorzów, Łódź czy Wrocław.

Zgodnie z konwencją Nocy muzeów, wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny.

Noc Muzeów od 2008 do 2013 oraz 2015 r.  kliknij, 2016 r. – kliknij!, 2017 r. – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.