„Wola w filmie i w literaturze” – spacer z Fundacją Hereditas

„Wola w filmie i w literaturze” to temat spaceru, na który zabrały nas Panie Basia Kujawa i Ewa Kominek – przewodniczki w Fundacji Hereditas. Skupiliśmy się na punktach:


Kościół św. Wawrzyńca. Spotkanie rozpoczęliśmy na ul. Wolskiej 140a przy kościele św. Wawrzyńca na Woli. Do najcenniejszych zabytków należy duży obraz Michaela Willmanna „Męczeństwo św. Wawrzyńca” z reparacji niemieckich i kopia obrazu M.B. Częstochowskiej wykonana przez prof. Torwirta. W bocznych ołtarzach znajdują się obrazy św. Wawrzyńca z XVII w. i Serca Jezusowego z początków XX w. Na zewnętrznej ścianie kościoła umieszczona jest płaskorzeźba gen. Sowińskiego, upamiętniająca 97 rocznice jego śmierci. Na terenie przykościelnym rozsiane są groby i krzyże, upamiętniające poległych w powstaniach i ostatniej wojnie.

Cerkiew św. Jana Klimaka. Została zbudowana w latach 1902-05 jako cerkiew dla cmentarza prawosławnego. Projekt przygotował Władimir Pokrowski wzorując się XVII wiecznej architekturze sakralnej regionu rostowskiego.

Cmentarz Prawosławny na Woli jest największą prawosławną nekropolią w Polsce i posiada wyjątkową wartość historyczną (zarejestrowany jest jako zabytek kultury). Spoczywają na nim prawosławni arcypasterze wraz z licznym duchowieństwem, a także wiele wybitnych postaci wyznania prawosławnego, takich jak Aleksander Lwowicz Błok (ojciec znanego poety-symbolisty), Sokrates Starynkiewicz – zasłużony prezydent i budowniczy miasta Warszawy, znani pisarze rosyjscy przełomu XIX/XX wieku – Włodzimierz Arcybaszew i Dymitr Filosofow.

Długoletnią tradycją w parafii prawosławnej św. Jana Klimaka i parafii rzymskokatolickiej św. Wawrzyńca jest udział we wspólnej procesji w dniu 1 listopada. Podczas procesji na cmentarzu duchowni obu wyznań wznoszą modlitwy za zmarłych i święcą groby.

Kościół Św. Wojciecha. Parafia św. Wojciecha na Woli powołana została 1 kwietnia 1927 r. Historia świątyni parafialnej jest jednak nieco starsza. Prace bowiem przy jej budowie rozpoczęto w czerwcu 1898 r. W dniu 26 stycznia 1997 r. parafii zostały przyznane relikwie św. Wojciecha przez Księdza Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski
Pomnik Józefa Sowińskiego w centralnej części w parku Sowińskiego na Woli znajduje się posąg autorstwa polskiego rzeźbiarza i medaliera Tadeusza Breyera, odsłonięty 28 listopada 1937 r.
Amfiteatr w Parku Sowińskiego. Wolskie Centrum Kultury jest gospodarzem tego Amfiteatru mieszczącego się przy ulicy Elekcyjnej 17.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.