Wytyczona trasa przedstawia chronologię powstańczych wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Na jego ścianach znajdują się plakaty, wyryte jest kalendarium Powstania. Muzeum odwiedziliśmy kolejny raz, aktualnie centralnym punktem drugiej części ekspozycji w hali z Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1.
W Muzeum znajduje się też Sala Małego Powstańca – sala zabaw dla dzieci, w której rodzice mogą zostawić swoje pociechy i samodzielnie zobaczyć, w niektórych przypadkach, dość drastyczne zbiory. Na drugi poziomie umieszczona została kolekcja powstańczych opasek.
W muzeum zbudowano też kanał i schody, które prowadzą na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania, jest też Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.
Zaprojektowana ekspozycja muzealna oprócz obrazu, działa na zmysły też światłem i muzyką, bowiem wykorzystanie efektów multimedialnych przybliża powstańczą rzeczywistość.
Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się na ul. Grzybowskiej 79 na Woli w Warszawie.
Na spacer zabrała nas Pani Karolina Półtorak, przewodnik z Fundacji Varsaviana. Wiedza, którą posiada Pani Karolina jest rozległa, a opowiadane szczegóły i ciekawostki zakamarków historii dotyczących Powstania Warszawskiego, były dla nas bardzo ciekawe. Dowiedzieliśmy się, że tematyka ta, pasjonuje ją od dziecka.