Ursynów – ojczyzna graffiti z Hanką Warszawianką

Spotkaliśmy się przy murach Wyścigów konnych, które ciągną się wzdłuż ulicy Puławskiej w Warszawie i są znanym miejscem pracy artystów.  Mury Wyścigów konnych pokryte są różnymi pracami, bo graffiti to prace umieszczane w przestrzeni publicznej, przez jednych traktowane jako akt wandalizmu, przez innych – jako forma sztuki. Ten kolorowy i dość hermetyczny świat sztuki ulicznej kryje wiele tajemnic i reguł niezbędnych do uprawiania street-artu.
Najciekawsze jest to, że grafficiarze mają swoje zasady, szanują dzieła kolegów i zawsze pracują w grupach.
Dowiedzieliśmy się, że początek graffiti na świecie przypisuje się listonoszowi, który malował farbami na ścianie informacje o doręczonej przesyłce (ok. 1971 rok).
W Polsce zaś graffiti wyrosło na nurcie politycznym – jako wyraz buntu i miało swój rozkwit w 1995 r. Znak Polski Walczącej – P połączone z W stylizowanym na kotwicę, który również może być traktowany jako wczesne przejawy graffiti w Polsce. Za stolicę tej sztuki uznawana jest Łódź i właśnie tam przewodnicy oprowadzają szlakiem graffiti.
Wyróżniamy trzy nurty tej sztuki – polityczne, artystyczne i postrzegane jako działania wandali. Bardzo wzruszył nas mural żałobny, upamiętniający tragiczną śmierć Pauliny, która zginęła w katastrofie lotniczej w Topolowie pod Częstochową.
Ostatnio graffiti nie jest tylko wyrazem buntu, a grafficiarze umieszczają swoje dzieła na budynkach, przykładem jest mural rotmistrza Pileckiego na Ursynowie.

Ojczyzna warszawskiego graffiti” to temat spaceru prowadzonego przez Panią Hanie Dzielińską przewodniczkę z powarszawie.com, w ramach ursynowskiego cyklu „Od pałacyków na Skarpie po wielką płytę”.

2 thoughts on “Ursynów – ojczyzna graffiti z Hanką Warszawianką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.