KORFU KERKIRA

Kerkira to stolica greckiej wyspy Korfu. Miasto przeszło rewitalizację w 1994 roku, a w 2007 roku jej starówkę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejsze dla tego miasta obiektów można zaliczyć:
Starą Fortecę – zbudowana na wzgórzach, ma 60 m n.p.m. Od strony lądu chroniony głęboką fosą, a na samym jej terenie znajdują się liczne budynki, piękna wieża zegarowa, wenecka studnia oraz kościół św. Jerzego z fasadą stylizowaną na świątyniach doryckich. Na szczycie pierwszego wzgórza znajduje się krzyż oraz latarnia morska.
Nową Fortecę – zbudowana pomiędzy dwoma portami, starym i nowym, która powstała w XVI w.
Esplanada (Spianada) – główny i największy plac miasta, gdzie znajduje się pole do gry w krykieta, a w drugiej części można posiedzieć w cieniu drzew i posłuchać odgłosów tryskającej z fontanny wody. 
Liston – to arkadowa galeria kawiarń, restauracji i sklepików, zbudowany przez Francuzów w XIX w., która ciągnie się wzdłuż Esplanady.
Stary pałac – zbudowany w XIX w. przez Brytyjczyków, do budowy którego użyto piaskowca sprowadzonego z Malty. Pałac ten znajduje się tuż przy Esplanadzie.
W kościele Maryi Dziewicy Mandrakina byliśmy obserwatorami uroczystości zaślubin.
Ponadto w Kerkirze ważne do odwiedzenia są:
Paleopolis – ruiny wielkiej bazyliki chrześcijańskiej z V w. Kościół św. Spiridona – znajduje się w sercu starego miasta, poświęcony jest patronowi wyspy. W środku znajdują się relikwie św. Spiridiona. Kościół św. Jason i Sossipatros – kościół sprzed tysiąca lat, zbudowany na planie krzyża, Faliraki (Brama Agios Nikolaos) – budynek z kapliczką św. Mikołaja wzniesiony na cyplu nad samym morzem, Ratusz – budowany etapami od XVII w.
Fontanna Kremasti z XVII w. znajduje się na jednym z placów w dzielnicy Cambiello.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.