Łódź oraz Lipce Reymontowskie

To było krótkie jednodniowe (23 czerwca 2009 r.) zwiedzania Łodzi. 

Dzięki temu, że przyjechaliśmy samochodem udało nam się zobaczyć kilka obiektów w Łodzi i poza nią, a wśród nich:
ulica Piotrkowska gdzie jeździliśmy rikszą. Ulica Piotrkowska to reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km. Ulica od 1995 r. ulega rewitalizacji, stara nawierzchnia stopniowo jest wymieniana na solidniejszą kostkę. Wraz ze zmianą wystroju ulicy, sukcesywnie remontowane są stojące przy niej kamienice i pałacyki, do których wprowadzały się puby, restauracje, sklepy i kawiarnie.
Plac Wolności to punkt odniesienia w numeracji łódzkich ulic, to miejsce gdzie rozpoczyna się  ul. Piotrkowska.

Zespół cmentarzy przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Stary Cmentarz w Łodzi – jedna z najważniejszych nekropolii w Łodzi. Cmentarz jest trójwyznaniowy to znaczy podzielony jest stosownie do wyznań na części: katolicką (11 ha), ewangelicką (9 ha) i prawosławną (niespełna 1 ha).

Manufaktura to zespoły pofabryczne rodzin Poznańskich i Scheiblerów. W pierwszej część budynków widzieliśmy niezwykły neobarokowy pałac Izraela Poznańskiego (zwany łódzkim Luwrem, a obecnie Muzeum Miasta Łodzi), monumentalną przędzalnię (teraz Hotel Andel’s) oraz resztę obiektów pofabrycznych – dziś jest to słynna Galeria Manufaktura.
Byliśmy też w  Muzeum Fabryki to miejsce, opisujące historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych.
W drugim kompleksie widzieliśmy przędzalnię na Księżym Młynie (obecnie lofty), przypominającą olbrzymie zamczysko, neorenesansowy pałac Edwarda Herbsta – obecnie Muzeum Sztuki w Łodzi, w którym obejrzeć można oryginalne wnętrza i wyposażenie mieszkalne, typowe dla łódzkiej elity przemysłowej przełomu XIX i XX wieku.
Istnieje kilka hipotez dotyczących pochodzenia nazwy miasta Łódź. Po pierwsze pochodzi od szlacheckiego nazwiska rodowego Łodzic, a herb miasta od jego wizerunku, po drugie od staropolskiego imienia męskiego Włodzisław, po trzecie od staropolskiego określenia wierzby – „łozy”, a po czwarte od nazwy rzeki Łódka.

Lipce Reymontowskie. W drodze powrotnej do Warszawy zwiedziliśmy Muzeum im. W.S. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Na terenie muzeum w ogrodzie wystawione były rzeźby m.in. „Kuby i Witka” rzeźba Jana Kupisa z Opoczna, „Jagna”, „Wójt”. Lipce Reymontowskie zyskały przydomek dzięki nobliście, który opisał życie ich mieszkańców w ,,Chłopach”. W.S. Reymonta mieszkał i pracował w Lipcach jako pomocnik dróżnika kolejowego. Tu też powstawały jego pierwsze utwory.

23 czerwca 2009 r. wycieczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.