24 do 29 czerwca 2015 r. Londyn

Modlinbus zawiózł nas z Centrum Warszawy na lotnisko w Modlinie. Samolot na lotnisko Stansted położone 48 km na północny wschód od Londynu. A kolejny autobus Terravision do stacji Victoria. Na miejscu zakupiliśmy Travelcard, która upoważnia do transportu komunikacją londyńską oraz daje zniżki na turystyczne atrakcje np. zakup 2 biletów  w cenie 1.
Dzięki rozległej sieci metra (najstarszemu na świecie jeżdżącemu nieprzerwanie od 1863 roku) posiadającemu 268 stacji, udało nam się dotrzeć do wielu miejsc i zobaczyć m.in.:
– London Eye  (diabelski młyn) ustawione nad rzeką Tamizą, z dużych, przeszklonych  kapsuł oglądaliśmy panoramę Londynu
– wieżę ze słynnym zegarem Big Ben. Jest to kompleks budowli (siedziba Parlamentu, średniowieczny kościoła św. Małgorzaty oraz słynne opactwo Westminster – kompleks do XVI wieku był rezydencją królewską, wówczas to umiejscowiono w nim Izbę Lordów i Izbę Gmin).
– Tower of London – budowlę pełniącą niegdyś funkcje obronne, jak i pałacowe.
– Tower Bridge – most zwodzony przeprowadzony przez Tamizę w pobliżu Tower of London
– założone w 1835 przez Marie Tussaud (żyjącą w latach 1761-1850 w Londynie) Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w którym znajdują się postaci znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia.
– British Museum  jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej.
– Natural History Museum budowane od 1873 do 1881. Kolekcja muzeum liczy ponad 70 milionów eksponatów, a całość dzieli się na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia.
– Victoria and Albert Museum, największe w Londynie muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego. Stała kolekcja liczy ponad 4,5 mln eksponatów.
– Science Museum – Muzeum Nauki w Londynie
– Royal Albert Hall sala koncertowa poświęcona mężowi królowej Wiktorii, księciu Albertowi.
– Piccadilly Circus – słynny plac w centru miasta, miejsce znane jest dzięki ogromnym reklamom takich firm jak np. Coca Cola czy McDonalds.
– ogromny sklep z cukierkami M&Ms World na Coventry Street,
– dzielnica Chinatown rejon wokół Gerrard Street na sławnym londyńskim Soho,
– Hyde Park – 159. ha park, podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine.
– Regent’s Park – jeden spośród królewskich parków w Londynie. Zajmuje 197 hektarów.
– najstarszy i najbogatszy dom towarowy Harrodsa, przy stacji Knightsbridge,
– targ uliczny na Portobello Road – cudowny! Ulica Portobello Road znajduje się na przedmieściach zachodniego Londynu i była tłem dla historii w filmie Notting Hill w którym zagrała para Julia Roberts i Hugh Grant. Portobello Road to jedna z najsłynniejszych londyńskich ulic i wielka atrakcja turystyczna.
– Pride w Londynie – jedna z największych na świecie parad LGBT,
– dworzec kolejowy King’s Cross Station ze słynnym peronem 9 i 3/4 z którego odjeżdżał Harry Potter! 🙂
– Canary Wharf (Kanaryjskie Nadbrzeże) – biurowy kompleks drapaczy chmur, położony we wschodnim Londynie na Wyspie Psów (Isle of Dogs), kiedyś były to najbardziej ruchliwe na świecie doki – baseny portowe. Dzięki rewitalizacji tego miejsca, wszystko się zmieniło. Przejażdżka nowoczesną kolejką DLR (Docklands Light Railway), która dosłownie wjeżdża w szklane wieżowce niczym na filmie science fiction, a do tego nie ma w niej maszynisty. Dostarczyła nam niesamowitych przeżyć, a szczególnie zjazd do ostatniej stacji można porównać do jazda na roller coasterze 🙂
Wycieczka ta była możliwa dzięki gościnności naszych wspaniałych mieszkańców Londynu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *