Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej to pięknie utrzymany skansen znajdujący się w Radomiu, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Kosówki”z rzadkimi gatunkami roślin, owadów, płazów.

Powstał w 1977 roku na obrzeżach miast, skupiając na jednym terenie zabytki ukazując charakterystykę zabudowań w dawniejszych czasach. Placówka gromadzi, restauruje i pokazuje zwiedzającym zabytki architektury ludowej oraz bogatsze domy, kolekcję wiatraków oraz zabudowanie bartniczo-pszczelarskie. Na terenie skansenu znajduje się hala ze zbiorami techniki rolniczej, obejmującej także jedyny w Polsce zbiór ciągników SAM wytwarzanych w wiejskich zagrodach.
Na obszarze 32 ha zgromadzono ponad 60 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej, m.in.: Piec garncarski z Rędocina Zagroda z Chomentowa, Zagroda z Jastrzębi, Zagroda z Kłonówka, Kuźnia z Trębowca, Chałupa „biedniacza” z Bartodziejów, Remiza z Antoniowa, Dom Ludowy z Jedlni-Poświętnego, Zagroda z Alojzowa, Stodoła sześcioboczna z Grójca, Zespół wiejskiKurnik dworski z Konar Miejsce to odwiedziliśmy tym razem podczas majówki 2017 – kliknij!

Zespół dworski, Dwór z Pieczysk, Dwór z Brzeziec, Kuźnia z Przysuchy, Czworaki z Konar, Spichlerz dworski z Wilkowa,  Kaplica z Rdzuchowa-Kolonii, Ekonomia z Wilkowa,

Zespół wiatraków: Wiatrak z Gniewoszowa, Wiatrak z Kajetanowa, Wiatrak z Wierzbicy, Wiatrak z Dąbrowy Jastrzębskiej, Dzwonnica z Wielgiego, Kościół z Wolanowa, Tartak z Molend,  Zespół sakralny Najstarszym z zabytków jest z 1749 roku drewniany kościół pw. św. Doroty z Wolanowa. Ekspozycja pszczelarska

Oprócz budynków w muzeum znajdują się oryginalne naczynia, przedmioty codziennego użytku. W skansenie organizowane są też różne imprezy np. Święto Chleba, Święto Ziemniaka czy inscenizacje historyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.