Gdańsk zimą

Gdańsk to miasto położone nad Morzem Bałtyckim u ujścia rzeki Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską. Dla turystów najbardziej interesującym i urokliwym miejscem jest gdańska Starówka. To tu skupione są największe atrakcje turystyczne. Szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest przepięknie oświetlona, atrakcyjnymi dekoracjami (migoczące blaskiem złote lwy gdańskie z herbem, dźwig portowy, układający prezenty, chłopiec grający na bębenku, fotel Heweliusza,na Długim Targu rozświetlony Termometr Farenheita). Przy ulicy Grobla, pomiędzy czterema lwami Fontanny Czterech Kwartałów, powstała symboliczna, świetlista rzeźba dawnej studni oraz świetlista foto-rama z gdańskimi lwami i trójwymiarowe świetlne bramy.
Inne miejsca ze świetlnymi dekoracjami oraz atrakcjami:
– fontanna Neptuna – podziwiamy tu 16-metrową choinkę, a nad głowami przechodniów migoczą ozdobne latarnie przy ulicy Długiej i Długim Targu.
– Targ Węglowy, rozstawiono tu Jarmark Bożonarodzeniowy – kliknij,
– Wielka Zbrojownia to najokazalszy świecki budynek, inspiracją do jego powstania stały się Hale Mięsne w holenderskiej miejscowości Haarlem. W zbrojowni znajdują się też stoiska jarmarku.
– ulica Mariacka w Gdańsku,
– Brama Złota oraz Zielona Brama wychodzi na Motławę, jest prawdopodobnie najstarszą bramą wodną w Gdańsku,
– Ratusz koło Neptuna i Dworu Artura,
– konkatedra – kościół Mariacki w Gdańsku, który jest nawiększym ceglanym kościół na świecie,
– Długie Pobrzeże jest to deptak nadwodny ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy,
– Filharmonia Bałtycka, mieliśmy okazję wziąć udział w koncercie filharmonii bałtyckiej w ramach III festiwalu muzyki współczesnej.

 W obrębie starówki można zobaczyć pozostałości średniowiecznych murów, a także:
– Halę Targową z 1896 na Głównym Mieście w Gdańsku, przy placu Dominikańskim. W jej podziemiach wyeksponowano  zabytki z XII wieku.
– most Chlebowy z kłódkami (nazywanym też Mostem Miłości lub Mostem Zakochanych), z widokiem na Kanał Raduni
– Ratusz Starego Miasta, w którym oglądaliśmy wystawę Polskiej Szkoły Książki Obrazkowej, prezentującej około 100 książek polskich artystów, wydanych zarówno w ostatnich latach, jak i niedostępnych już na polskim rynku.
Z Ratuszem Staromiejskim związany był sławny gdański uczony – astronom Jan Heweliusz. Pełnił on funkcje ławnika i pierwszego rajcy, a w ratuszowych piwnicach składował wyprodukowane przez siebie piwo. Na piętrze podziwiać można reprezentacyjną sień, imponującą Wielka Salę zwaną obecnie Salą Mieszczańską – z oryginalnym drewnianym stropem Do zwiedzania udostępniono również bogato dekorowany Gabinet Burmistrzaz wyposażeniem z XVII wieku.
– W kościele św. Katarzyny oglądamy płytę nagrobną astronoma Jana Heweliusza z 1659 roku. Na wieży zamontowano również w 2011 roku na wieży zamontowano jedyny na świecie zegar pulsarowy.

-Kolejne miejsca ważne i godne polecenia to Europejskie Centrum Solidarności, które znajduje przy placu Solidarności w Gdańsku. Obok niego znajduje się słynna stoczniowa Brama nr 2, gdzie Lech Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumień gdańskich. Celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”. W budynku znajduje się ekspozycja stała w sześciu salach w których przedstawione są faktyze współczesnej historii Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo narodowe – kliknij!

– Góra Gradowa – wzniesienie za dworcem kolejowym w Gdańsku, o wysokości 46 m n.p.m., z umiejscowionym na szczycie Krzyżem Milenijnym i punktem widokowym. W Forcie Góry Gradowej została stworzona wystawa, na którą składa się 14 stałych ekspozycji związanych z historią fortu oraz broni. Całość prezentowane jest w zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych – kliknij!

Miejsce zwiedzone podczas wycieczki po Trójmieście – kliknij.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.