Koncert „Requiem” Gabriela Faurego w wykonaniu 100 osób

Koncert „Requiem” Gabriela Faurego odbył się w kościele Bł. Władysława z  Gielniowa na Ursynowie w Warszawie. Co to jest Requiem? Jest to msza żałobna – kompozycja mszalna wykonywana w Dzień Zaduszny, jak również podczas uroczystości żałobnych. Należy do typu tzw. mszy wotywnych, czyli takich, które były zamawiane przez wiernych w intencji ulżenia cierpienia duszom w czyśćcu. Początkowe słowa Introitu pochodzą z 4 Księgi Ezdrasza: Requiem aeternam dona eis Domine – Wieczny odpoczynek racz im dać Panie. Dzisiaj usłyszeliśmy Requiem op. 48 Gabriela Fauré, należącej do najczęściej wykonywanych i w zasadzie jest najbardziej znanym w naszym kraju dziełem tego francuskiego kompozytora. Utwór został wykonany przez liczący blisko 100 osób zespół pod batutą Jakuba Kaczmarka (kompozytora i dyrygenta młodego pokolenia). W skład zespołu weszli soliści oraz grupy:
– Aleksandra Klimczak –  sopran solo. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC w Warszawie w klasie znakomitej śpiewaczki Anny Radziejewskiej,
– Michał Janicki – baryton solo. Student IV roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr Roberta Gierlacha,
– Orkiestra symfoniczna z udziałem Krzysztofa Łazutka organisty z parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.
– Chór ARS CHORI to wielogłosowy zespół kameralny. Działa od 2001 roku z inicjatywy: Macieja Cegielskiego – kompozytora i dyrygenta, wieloletniego chórmistrza profesjonalnych zespołów chóralnych (m.in. Teatru Wielkiego i Filharmonii Narodowej) i Anny Burczyńskiej – sopranistki. W październiku 2004 dyrygentem zespołu Ars Chori został Zbigniew Tupczyński. Obecnie występuje w 29 osobowym składzie – są to głównie amatorzy posiadający wykształcenie muzyczne podstawowe lub średnie.
– Chór Ab Imo Pectore pod dyrekcją Mariusza Latka działa od 2006 roku, wykonuje głównie utwory a cappella różnych epok – od renesansu po muzykę współczesną, sięgając po dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów.
– Ursynowski Chór Iuvenis pod dyrekcją Jakuba Kaczmarka powstał w 2015 r. we współpracy Fundacji Kultury Scenemus oraz Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy. Wykonuje utwory wokalno-instrumentalna: klasyczne oraz rozrywkowe. Na co dzień nad emisją chórzystów czuwa Aleksandra Klimczak. W chórze występuje Basia Muzyka, która jest koordynatorem parkrun Warszawa Ursynów – kliknij!
Ten nostalgiczny koncert za sprawą 100. osobowego składu zespołu, wprowadził wśród odbiorców, niezwykle magiczny klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.