Żyrardów

W Żyrardowie zaskoczył nas pięknie wyremontowany dworzec, a wokół dworca ścieżki rowerowe. W mieście zostały  odrestaurowane ulice i budynki, a do tego zrewitalizowano park. Miasto, ze względu na swoją bogatą historię sięgającą do 1833 roku jest miejscem ciekawym do zwiedzania i odkrywania. Sama nazwa Żyrardów powstała od nazwiska Filipa de Girarda francuskiego wynalazcy i dyrektora technicznego fabryki tkackiej. Fabryka oraz osada fabryczna powstaje od 1857 dzięki przemysłowcom – Karolowi Hielleg i Karolowi Dittrich. Ich żony są siostrami. Budują osiedle robotnicze, pralnię dla robotników, szpital, szkoły, ochronkę, resursę oraz kościół katolicki pw. św. Karola Boromeusza. Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia zostaje wybudowany dopiero w 1898 r.
Dzięki rowerom obejrzeliśmy wiele ciekawych miejsc takich jak Muzeum Mazowsza Zachodniego i park im. Karola Augusta Dittricha, Resursa, oraz budynki należące do XIX wiecznej zabytkowej osady fabrycznej w tym drewniane komórki.
Wspaniali gospodarze Agnieszka i Darek, piękna pogoda, relax na świeżym powietrzu, znający zakamarki miasta,  dodały urody zwiedzanej okolicy.

Żyrardów to miasto położone w województwie mazowieckim, oddalone 45 km na południowy zachód od Warszawy. Przez Żyrardów przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z Łodzią, dlatego trasę w Dworca Warszawa-Śródmieście do Żyrardowa pokonuje się  pociągiem w godzinę. Bilet weekendowy kosztuje 20,49 zł za osobę (w tym rower gratis). To mieszkają Agnieszka i Darek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.