Pośród zgromadzonych w Ursynotece książek, znalazłam wiele napisanych przez polską pisarkę – Katarzynę Grocholę. Część książek posiadam w swoich prywatnych zbiorach i przez lata przeczytałam prawie wszystko co napisała.
-Trochę większy poniedziałek. cyt. „Ma na imię Kasia – walczy z nieustannym pośpiechem, nową dietą, nadmiarem pracy, brakiem pieniędzy i niesfornym psem. Dręczą ją problemy natury uczuciowej i te mniejsze, jak cieknący kran czy rozbita doniczka…”
-Houston, mamy problem! „Ma trzydzieści dwa lata, mieszkanie na kredyt, nadopiekuńczą matkę, a za sąsiadkę Szarą Zmorę. O filmie i ptakach wie prawie wszystko, za to o kobietach dużo mniej, niż mu się zdaje. Dlatego bezmyślnie zrywa z miłością swojego życia i przez bardzo długi czas uparcie twierdzi, że dobrze się stało. Pozostałe kobiety w życiu Jeremiasza dostarczają mu nieustannych wrażeń, wspierają go w trudnych chwilach, ale doprowadzają do szału i… wciąż zaskakują”.
-Makatka czyli Rok Matki i Córki, trwa od września do września. A w rodzinnym kalendarzu: czasem słońce, czasem deszcz, pogoda lub niepogoda, radość i rozczarowanie, kłótnie i kompromisy. Ale zawsze panuje miłość. Katarzyna Grochola i Dorota Szelągowska w jedynym w swoim rodzaju „dialogu” dwóch kobiet w różnych rolach: matki i dziecka, dwóch matek, babci i matki.
Dwie generacje, dwa style życia. Łączą je więzy krwi, różnią życiowe doświadczenia, tęsknoty, niepokoje. Wspólnie zarażają pasją życia, przywołują wspomnienia, opowiadają o ważnych dla siebie ludziach, miejscach i wydarzeniach.
-Zielone drzwi. Na kartach książki autorka opisuje swoje dzieciństwo, szkolne wybryki, pracę w cukierni i w szpitalu. Razem z nią przeżywamy najtrudniejsze chwile, wspominamy egzotyczne podróże, poznajemy najbliższe osoby i ukochane zwierzaki. Miłośnicy najpoczytniejszej polskiej autorki nareszcie mają okazję dowiedzieć się, jaka naprawdę jest Katarzyna Grochola.
-Kryształowy anioł. Na niemal sześciuset stronach powieści Katarzyna Grochola powołała do życia nową bohaterkę, Sarę, która z pewnością zawładnie sercami Polek.
Sara naprawdę jest jedną z nas – boryka się z blaskami i cieniami codziennego życia. Trudno jej znieść nieobecność zapracowanego męża, marzy o dziecku i pracy, która będzie jednocześnie pasją. Życie nie szczędzi goryczy, ale w końcu, w najmniej spodziewanym momencie, Sara odnosi upragniony sukces.
-Osobowość ćmy. Opowiadanie, w których pisarka opisuje przygody ośmiorga przyjaciół, którzy dochodzą do tego, że w życiu liczy się tylko miłość i tylko ona pozwala dokonywać właściwych wyborów.
-Nigdy w życiu. cyt. Judyta nie ma łatwego życia. Właśnie skończyła 37 lat, mąż porzucił ją dla młodszej kobiety, a nastoletnia córka Tosia wkroczyła w okres buntu. Na dodatek, jako autorka kolumny z poradami w piśmie kobiecym, musi radzić innym jak wykaraskać się z życiowego dołka. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Koniec końców Judyta samodzielnie zbuduje dom na odludziu i zakocha się bez pamięci
-Serce na temblaku. Ciąg dalszy przygód Judyty. Po życiowych zawirowaniach, opisanych przez Katarzynę Grocholę w powieści Nigdy w życiu, jej bohaterka znalazła swego księcia z bajki – Adama, u boku którego wraz z dorastającą córką Tosią wiedzie spokojne życie w domku pod Warszawą.
-Ja Wam pokażę! Kontynuacja powieści Nigdy w życiu i Serce na temblaku.
-Podanie o miłość. Różne oblicza miłości zawarte w opowiadaniach.
-Przegryźć dżdżownicę. Opowiadanie, w którym autorka celnie i pięknie opisane rozstanie. I historia o każdej z nas.
-Trzepot skrzydeł jest to opowieść o młodej kobiecie, która ma męża, pracę, własny dom. Z pozoru wszystko wygląda kolorowo, naszej bohaterce niczego nie brakuje.
-Upoważnienie do szczęścia. Długotrwałe związki i przelotne romanse. Szalona namiętność i bezpieczna stabilizacja. Miłość prawdziwa i miłość urojona według Katarzyny Grocholi
-Gry i zabawy małżeńskie i pozamałżeńskie autorstwa Katarzyny Grocholi i Andrzeja Wiśniewskiego to droga wspólnie wydana książkę. W parze po raz kolejny prowadzą rozmowę na temat relacji damsko – męskich. Książka ta nawiązuje tematycznie do ich wcześniejszej dyskusji prowadzonej w „Związki i rozwiązki miłosne”.
-Związki i rozwiązki miłosne. To książka wywiad rzeka z Andrzejem Wiśniewskim. Nieoczywiste pytania i zaskakujące odpowiedzi, skrzący się dowcip i chwile zadumy, prawdziwe historie i oryginalne refleksje- jedna z najpopularniejszych polskich pisarek rozmawia z Andrzejem Wiśniewskim, terapeutą rodzinnym, o związkach miłosnych, tych dobrych i tych złych.