Drogę z Warszawy na południe Polski w jedną stronę pokonaliśmy samochodem, a powrotną PKP. Zwiedziliśmy kilka miast na terenie województwa śląskiego, a w nich charakterystyczne dla regionu obiekty:
– w Będzinie: Podziemia Będzińskie (schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej) należące do Muzeum Zagłębia w Będzinie, Bramę Cukermana i prywatny dom modlitwy, *Parafia Świętej Trójcy, *Teatr Zagłębia. Zjedliśmy także przepyszny Warkocz św. Doroty z cukierni Tracza – kliknij ).
– w Sosnowcu: stare cmentarze czterech wyznań, Teatr Zagłębia, plac Stulecia popularnie zwany „Patelnią”, odnowiony dworzec PKP, *3. metrowy pomnik Jana Kiepury na placu Stulecia, odnowione kamienice wzdłuż ul. Modrzejowskiej z dojściem do Galerii Plaza, *Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP.
– w Dąbrowie Górniczej *Bazylika p.w. Matki Boskiej Anielskiej z 1898 roku, *Pałac Kultury Zagłębia, który budowano w latach 1951-1958 w stylu socrealistycznym, w całości wg projektu Zbigniewa Rzepeckiego, pomnik postawiony ku czci Bohaterom Czerwonych Sztandarów, a obok pomnik – ławeczka z postacią Jimiego Henrixa.
– w Czeladzi *zabytkowy układ architektoniczny starego miasta z XIII w.; *Neoromański kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika; *Późnobarokowa kamienica w Rynku; *Muzeum Saturna; *Pałac Saturna Termy Rzymskie, a przed nim fontanna; *Pałac „Pod Filarami” wybudowany w stylu neoklasycystycznym przez Kopalnię „Saturn” w 1924.
– w Katowicach: *Katowicki Spodek, który poza niesamowitą architekturą jest jedną z pierwszych budowli na świecie zbudowaną w systemie tensegrity (wynalazek ustroju konstrukcyjnego, w którym następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych). Stalowa konstrukcja kopuły to aż 300 ton połączona została z zewnętrznym, również stalowy, talerzem aż 120 linami. Na tym osadzono przykrycie dachu. Wszystko to sprawiło, że budynek przypomina statek UFO, który wylądował w Katowicach.
*Pomnik Powstańców Śląskich – najcięższy i największy w Polsce. Wyrzeźbione trzy ogromne skrzydła symbolizują trzy Powstania Śląskie. Monumentalny pomnik został zaprojektowany przez Gustawa Zemłę i Wojciecha Zabłockiego. Był to dar dla mieszkańców Górnego Śląska od Warszawiaków.
*Pomnik Harcerzy Września upamiętniający męczeńską śmierć śląskich harcerzy, którzy we wrześniu 1939 stawili opór wkraczającym do Katowic żołnierzom i bojówkarzom niemieckim oraz innym pomordowanym w czasie okupacji hitlerowskiej.
*Budynek poczty z 1893 r., *Urząd miasta,*Filharmonia Śląska,
*Stary i nowy Dworzec PKP Katowice, który obecnie jest nowoczesną, funkcjonalną bryłą o niesamowitych rozmiarach i nowatorskiej architekturze.
*Kościół Mariacki Zbudowany w stylu neogotyckim wraz z prowadzącą do niego ulicą Mariacką,
*Filharmonia Śląska, *Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka mieści się w licznie nagradzanym budynku zwanym „rudzielec”,
*Robotnicze Osiedle Nikiszowiec, które powstało w początku XX wieku, przy Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”,
*Zwiedzaliśmy nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice.