Ossów – REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ

Historyczna inscenizacja „Bitwa Warszawska 1920” odbywa się corocznie we wsi Ossów znajdującej się 22 km od Warszawy. Przeszła ona do historii jako pierwsza, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę. W widowisku wzięło udział około 200 rekonstruktorów (w większości przebranych w mundury Wojska Polskiego z 1920 roku), 40 kawalerzystów oraz ludność cywilna.

Bitwa miała miejsce w godzinach południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 roku pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę. Naczelnym Wodzem był Józef Piłsudski. Wielu historyków uznaje ją za jedną z przełomowych w historii świata. W bitwie poległ też ksiądz Skorupka, który stał się symbolem walki o stolicę.

Niedaleko od pola bitwy znajduje się cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie. W skład cmentarza wchodzi osiem zbiorowych mogił, jedna pojedyncza oraz obelisk z napisem: „14 sierpnia 1920 r. „Siedemkroć odpieraliśmy hordy bolszewickie i tu padliśmy u wrót stolicy a wróg odstąpił …”Ponadto w znajduje się pomnik nagrobny żołnierzy bolszewickich w formie krzyża prawosławnego na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Czerwonej.

OSSÓW to miejsce gdzie 14 sierpnia Polacy zwyciężyli, a 15 sierpnia pod Radzyminem i w efekcie – w całej wojnie polsko-bolszewickiej, czym zapewnili naszemu krajowi niepodległość na prawie 20 lat. 
Walki żołnierzy polskich upamiętniono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic w II RP i po 1990 r.: „RADZYMIN – OSSÓW 13 – 15 VII 1920”. Uroczystości związane z 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej trwały dwa dni, a program oprócz Inscenizacji obejmował piknik historyczny.

Przy trasie Marki – Nieporęt znajduje się obelisk – skromny pomnik, który odsłonił 14 września 1924 r. prezydent II RP Stanisław Wojciechowski, a poświęcił go arcybiskup warszawski Aleksander Karkowski. Upamiętnia fakt, iż podczas bitwy pod Wólką Radzymińską Stefan Pogonowski – dowódca I batalionu 28. PSK, został w Zamostkach Wólczańskich śmiertelnie ranny. Jest to człowiek, który swoim atakiem uratował Strugę, Pustelnik i Marki, w konsekwencji Warszawę i całą Polskę od wejścia wojsk bolszewickich. Inskrypcja na pomniku upamiętnia nie tylko Stefana Pogonowskiego (pośmiertnie odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i awansowany do stopnia kapitana) ale też kpt. Benedykta Pęczkowskiego – dowódcę 6. kompanii oraz 18 żołnierzy poległych tu rankiem 15 sierpnia 1920 r. Od wielu lat władze samorządowe Gminy Nieporęt organizują uroczystość upamiętniającą Bitwę Warszawską.

2 thoughts on “Ossów – REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.