Jezioro Białe, Płock i okolice

Czerwcowy wyjazd w 2021 r. objął rejon Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, chroniącym rozległe tereny rzeki Wisły. Zwiedziliśmy Gostynin, Gorzewo, Białe, Płock. Na koniec, w drodze powrotnej do Warszawy zatrzymaliśmy się w Łowiczu.

Gostynin
– Rynek w Gostyninie. Budynek ratusza zbudowany został w latach 1821-1824. Poprzedni, drewniany spłonął podczas pożaru miasta w 1809 roku. Obok głównego budynku zachowane zostały dwie oficyny. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych.
– Zamek w Gostyninie to zespół budynków mieszczących hotel i Salę Kolumnową (dawny kościół) wzniesionych w miejscu ruin zamku, który był położony kiedyś na wzgórzu nad Skrwą Lewą, przy obecnej ulicy Zamkowej.
– Kościół pod blachą. Parafia pw. Świętego Marcina w Gostyninie. Dziś czwartek 3 czerwca 2021 r. Boże Ciało czyli święto Zesłania Ducha Świętego. Co roku, tego dnia w polskich kościołach odbywają się procesje, jednak z uwagi na pandemię większość procesji nie odbyło się.

Gorzewo
– Kwatery Agroturystyka u Macieja Noclegi fantastycznie rewelacyjne u sołtysa pod nazwą „Agroturystyka u Macieja”.
Oddzielne klimatyzowane apartamenty z kuchnią, łazienką, tarasem oraz dużym trawnikiem. Przed kwaterami miejsce na samochód, rowery. Śniadanie przed domem, w pełnym słońcu, w otoczeniu piejących kogutów, ćwierkających ptaków i przypiętych rowerów. Połączenie luksusu i agroturystyki to strzał w dziesiątkę!
– Jezioro Białe (jedno z nielicznych prywatnych jezior w Polsce) jest miejscem bez wolnego dostępu do linii brzegowej. Znaleźliśmy dwa miejsc, w których można było usiąść „na dziko” bez konieczności płacenia za przejazd przez czyjąś działkę. Oczywiście ma to swoje dobre strony gdyż jezioro jest czyste a plaże zadbane, jednak z drugiej strony, jeśli nie zapłacisz to nie popływasz i nie poleżysz.
– Rykowisko to bieg rozgrywany na terenie Pojezierza Gostynińskiego. Grupa zapaleńców tworząca zawody sportowe dla innych zapaleńców. Jest to sposób na życie z pasją.

Białe
– Kościół pw. św. Józefa w Białem wzniesiony został w 1636 r. Składał się z prezbiterium, nawy, przedsionka (kruchty), dwóch zakrystii. Zbudowany był w kształcie krzyża. Pierwotnie był to kościół drewniany – modrzewiowy, kryty gontem, na kamiennych fundamentach, ze strzelistą wieżą z dwoma dzwonami i bogatym wyposażeniem wnętrza. Do Kościoła prowadziły podziemne przejścia, tzw. „lochy”, które łączyły świątynię z sąsiadującym zespołem folwarcznym. Drewniany budynek spłonął doszczętnie w 1947 r. Obecnie jest on murowany. W ołtarzu głównym można zobaczyć obraz Św. Rodziny namalowany przez Drapiewskiego.
– Białe leży nad Jeziorem Białym, a z uwagi na to, że jest ono prywatne posiada I klasę czystości wody.


Płock zwiedzaliśmy na rowerach Veturilo.
– Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – najstarsza świątynia rzymskokatolicka i najcenniejszy zabytek Płocka jest miejscem spoczynku władców Polski. Mieści się na wznoszącym się 60 m nad Wisłą Wzgórzu Tumskim.
– Ratusz w Płocku znajduje się na Starym Rynku. Jest jednym z najokazalszych gmachów Starego Miasta w Płocku.
– ul. Tumska ma pięknie odrestaurowane kamienice i deptak. Stoi na nim pomnik Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej (właśc. Marianna Zimińska-Sygietyńska de domo Burzyńska) polskiej aktorki, reżysera i pedagoga, współzałożycielki i w latach 1957–1997 dyrektora Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Dama Orderu Orła Białego. 
– Deptak i widok na Wisłę.

Soczewka, tu kiedyś był młyn!
– Przechodząc koło nieistniejącej już od wielu lat osady Krzywy Kołek (dawna stanica turystyczna) niewielkim mostkiem przez Skrwę Lewą, dochodzimy do urokliwej polany leśnej, ulubionego przez turystów miejsca wypoczynku. Kiedyś stał tu młyn wodny, po którym również ślad zaginął. W XVI w. na Skrwie Lewej pracowały cztery młyny wodne: Soczewka, Socha, Sapa i Moździerz. Właścicielem jednego z nich był młynarz z Radziwia niejaki pan Soczewka.
– Kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Soczewce.
– Historia i architektura. Neogotycką, jednonawową świątynię z wieżą od frontu, według projektu Edwarda Cichockiego, wzniesiono w latach 1905-1906.
– Plaża miejska w Soczewce.

Nowy Duninów – niewielka ale ładna miejscowość leżąca 20 kilometrów od Płocka na przeciwległym brzegu Wisły. Nad niewielkim stawem z Zamkiem neogotyckim z 1846 roku – zwanym również „zamkiem kieszonkowym” ze względu na swoją wielkość. W zespole pałacowo – parkowym, znajdujemy pałac z 1876 roku z pałacykiem myśliwskim z XIX wieku. Wokół zameczku rozciągały się kiedyś stawy, niestety dziś są one osuszone. Wszystkie obiekty otoczone parkiem zabytkowym sprawiają niepowtarzalne wrażenie.
Nad brzegiem zalewu znajduje się niedawno wyremontowany port jachtowy. Może tu zacumować nawet 50 jachtów. Jest to także ogólnodostępny teren rekreacyjny.
– Filmowa kapliczka Piotra i Pawła – Nadleśnictwo Łąck – Lasy Państwowe
Jednym z ciekawszych obiektów sakralnych jest kapliczka pałacowa p.w. SS. Piotra i Pawła wybudowana w roku 1873.
Znajduje się ona na osi widokowej pałacu w Łącku, przy brzegu jeziora.
W czasie gdy pałac zamieszkiwał Edward Rydz-Śmigły kapliczka stała się świątynią katolicką. Na niedzielne msze św. ówcześni właściciele płynęli łodzią. Obiekt w 1960 roku obiekt ,,zagrał” w filmie „Szatan z siódmej klasy” w reżyserii Marii Kaniewskiej, w 1967 nakręcono tu 2 odcinki serialu ,,Stawka większa niż życie”, w 1999 na tle kaplicy przy Pałacu kręcono scenę walki Wołodyjowskiego z Bohunem w filmie „Ogniem i mieczem”.
Widoczny po drugiej stronie jeziora Pałac Mikołaja Fuhrmana znajduje się obecnie w rękach prywatnych.
Zbudowany w latach 1872-1873 według projektu Kornelego Gabrielskiego dla oficera rosyjskiego, właściciela dóbr łąckich. W późniejszych latach od 1923 do 1938 r. był siedzibą dyrekcji Państwowego Stada Ogierów. Następie od 1938-39 pełnił funkcję rezydencji marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Od 7 września 1939 r. mieściła się tu kwatera generała Władysława Andersa. Po wojnie pałac pełnił funkcję ośrodka Funduszu Wczasów Pracowniczych. W 2000 r. pałac został całkowicie odremontowany i zmodernizowany.

Sanniki. Pałac w Sannikach znajduje się w otoczeniu parku krajobrazowego. Znany jest przede wszystkim z tego, że latem 1828 roku stał się miejscem wakacyjnego pobytu Fryderyka Chopina. Muzyk spędził tu dwa miesiące. Był w odwiedzinach u swojego szkolnego kolegi, Konstantego Pruszaka. W trakcie pobytu komponował i uczył gry na pianinie siostrę swojego przyjaciela.

Łowicz, ostatni przystanek!
Od czerwca do sierpnia, w soboty i niedziele w godz. 12.00 – 17.00 na dziedzińcu Muzeum w Łowiczu odbywają się warsztaty sztuki i rękodzieła ludowego, podczas których można nauczyć się m.in. wycinankarstwa, garncarstwa, hafciarstwa, rzeźbiarstwa, plastyki obrzędowej i bibułkarstwa. Organizatorzy: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Urząd Miejski w Łowiczu, Muzeum w Łowiczu. Udział w warsztatach jest bezpłatny – organizatorzy zapewniają materiały.
Aleja Gwiazd w Łowiczu to ścieżka z charakterystycznymi regionalnymi wycinankami znajdująca się na łowickim Starym Rynku. Prace umieszczone są wmurowane w chodnik i osłonięte hartowanym szkłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.