Podczas tego wyjazdu udało nam się dotrzeć do kilku ciekawych miejsc:
Święto Kielc. W ramach programu Święta Kielc udało nam się zobaczyć na dużej Scenie na Rynku pokazy różnych artystów m.in.: tancerzy różnych formacji (solo oraz grupowe) oraz stylów takich jak: Jazz/Taniec Nowoczesny/Hip Hop, oraz muzyków. Widzieliśmy też szkockiego dudziarza. Scena w Parku Miejskim skupiała dzieci i młodzież ze szkół kieleckich.
Dworzec autobusowy – istna perełka architektoniczna miasta, niedawno oddany po remoncie, który kosztował prawie 70 milionów złotych z czego 85% pochodziło z funduszu Unii Europejskiej. Został wybudowany na nowo, ale z zachowaniem charakterystycznej bryły, tego – co sprawia, że jest unikatowy w skali nie tylko Polski, ale i Europy.
Pomnik Ogórka z 22 figurami to rzeźba, która jest zwieńczeniem fontanny projektu Marcina Krzemińskiego będącego także projektantem przebudowy kieleckiego dworca. Przedstawia wjeżdżający na dworzec, charakterystyczny dla lat 70-tych autobus jelcz zwany „ogórkiem”. Wokół niego gromadzą się ludzie przedstawieni w różnych scenkach sytuacyjnych.
Kościół Św. Krzyża zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1903– 1913 i następnie wykańczany w latach kolejnych.
Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac, jest to była rezydencja biskupów krakowskich, obecnie jest to oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Ogród włoski na tyłach Pałacu Biskupów Krakowskich, zwany był również ogrodem renesansowym. Powstał w epoce odrodzenia. Początkowo ogromne ogrody znajdowały się jedynie przy zamkach, później w renesansie zaczęło powstawać coraz więcej wolno stojących willi, wokół których powstawały włoskie ogrody.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP to barokowa świątynia, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana na „Wzgórzu Zamkowym” to jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Bazylika usytuowana jest obok Pałacu Biskupów Krakowskich.
Pomnik dzika o zabawnym imieniu „Kiełek” to symbol Kielc, który związany jest z legendą o powstaniu miasta. Możecie ją poznać, czytając tablice odlane w brązie, które ułożone są w kręgu wokół rzeźby. Kiełek autorstwa Bolesława Michałka.
Ulica Henryka Sienkiewicza to reprezentacyjna ulica Kielc, o długości 1270 metrów, wytyczona w latach 20. XIX wieku, łącząca w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym. Ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Stanisława Moniuszki. Tu ustawione są stragany na Święto Kielc.
Plac Literatów powstał w latach 50-tych XX wieku. Na czterech rogach, na elewacjach kamienic znajdują się portrety czterech pisarzy związanych z ziemią świętokrzyską: Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Źródła podają, że oficjalna nazwa placu to Sienkiewiczowska Dzielnica.
Pomnik Sienkiewicza patrzącego w dół, na najdłuższą ulicę miasta nazwaną jego nazwiskiem.
Kościół Świętej Trójcy zwany niekiedy ewangelickim – zabytkowy kościół przy głównym deptaku miejskim – ulicy Henryka Sienkiewicza w Kielcach.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Placówka jest największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Na 631 m kwadratowych powierzchni wystawienniczej prezentuje kilka tysięcy eksponatów. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkanaście wystaw, m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną i marionetki teatralne.
Planty w Kielcach to obecnie pięknie zrewitalizowany teren. Wzdłuż rzeki Silnicy, po obu stronach znajdują się deptaki a przy nich kawiarnie, sklepy oraz Centrum Handlowe „Planty” zbudowane w 2007 roku na miejscu dawnego targowiska przy ul. Planty.
Szkoła Kieleckiego Teatru Tańca to piękny gmach, z niezwykłą fontanną – tafla wody. Z drugiej strony Strefa relaksu z palmami, fotelami.
Gmach Rady Miasta. Piękny gmach na przeciwko teatru tańca w Kielcach.
Zaczarowana galeria (Świętokrzyska Biesiada Baba Jagi). Na dziedzińcu dawnego wydziału filologii polskiej UJK podczas Święta Kielc ukazała się naszym oczom „Zaczarowana galeria”. Gospodarze i twórcy, to państwo Barbara i Tadeusz Buczyńscy. Tworzą czarownice. Warto zobaczyć i poznać (artyści działają na terenie województwa świętokrzyskiego od 2008 roku).
Wietrznia – rezerwat im. Zbigniewa Rubinowskiego znajduje się we wschodniej części Kielc, pomiędzy ulicami Wojska Polskiego, Daleszycką i Księcia Józefa Poniatowskiego. Jest to największy z kieleckich rezerwatów geologicznych, któremu eksploatacja nadała kształt kanionu ograniczonego skalnymi ścianami.
Kadzielnia – wzgórze, w Kielcach, zbudowana z wapieni górnodewońskich, ma wysokość 295 m n.p.m. Obecne wyrobisko (wcześniej były tam kamieniołomy) wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe.
Święto Kielc trwające od 25 do 27 czerwca 2021 r. było inspiracją do spędzenia weekendu w Kielcach. Piątkowy wyjazd z Warszawy to jak zwykle komunikacyjny koszmar, jednak już za Tarczynem droga się zrobiła luźniejsza i można było spokojnie jechać i słuchać podcastów MysteryTV. Noclegi zarezerwowaliśmy niedaleko głównej ulicy Sienkiewicza.