Irlandia – Dublin

Wizyty w Irlandii są dla mnie magiczne, a zwiedzanie Dublina za każdym razem daje możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc:

O’Connell Street – to jedna z najważniejszych ulic Dublina, a jednocześnie jedna z najszerszych ulic w Europie ze swoją 49 m szerokością na południowym końcu oraz 46 m na północnym.

Spire of Dublin – „Iglica Dublina” znajduje się przy ul. O’Connell Street. Ten dość nietypowy 120-metrowy monument, ustawiony został dla uczczenia nowego tysiąclecia. Jego budowa to okres od grudnia 2002 do stycznia 2003, stoi w miejscu gdzie wcześniej do 1966 r., stała kolumna wysadzona w powietrze przez bojownika IRA.

The General Post Office. To tu, przy ulicy O’Connell Street w budynku Poczty Głównej (The General Post Office) w Dublinie rozpoczęło się Powstanie Wielkanocne w 1916 r. Pomimo tego, że zostało stłumione po tygodniu, w konsekwencji doprowadziło do odzyskanie przez Irlandię niepodległości.

Garden of Remembrance (Ogród Pamięci) jest poświęcony pamięci tym wszystkim, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Irlandii. Głównym symbolem Ogrodu Pamięci jest zatopiony w wodzie krzyż. Punktem centralnym Ogrodu jest pomnik „Children of Lir”, którego autorem jest Oisín Kelly. W swojej symbolice odwołuje się do mitologii irlandzkiej i symbolizuje odrodzenie i zmartwychwstanie narodu irlandzkiego.

Ambassador Cinema – Dziś to sala widowiskowa, w swojej historii, działała najdłużej jako kino. Potem jako sala koncertowa (w latach 2001 – 2008), a obecnie to sala wystawowa i centrum konferencyjne.
Początkowo budynek powstał jako część szpitala Rotunda w 1764 roku, w której mieściła się aula i pomieszczenia socjalne.

Kościół Prezbiteriański Opactwa Abbey Presbyterian Church, Parnell Square North, Dublin.
Uwielbiam tego typu kształty i kolor budynków, wkomponowanych w to miasto.

Penneys to moj ulubiony sklep, wszystko w nim jest i do tego stosunkowo niedrogie. Właścicielem sklepów jest firma Primark, która w Irlandii prowadzi sprzedaż w sklepach pod nazwą Penneys – czytaj „pennys”.

Pomnik o nazwie Meeting Place, jednak mało kto wie, że taką nosi nazwę. Bardziej znany jest pod nazwą Two Women lub też Hags with the Bags (Staruchy z Torbami). The Culchie’s Guide to Dublin stwierdza żartobliwie, że gdyby ten sam pomnik znajdował się po południowej stronie rzeki Liffey, byłby znany jako Slags with Prada bags – (puszczalskie z południowej części Dublina z torebkami od Prady).

Rzeźba Molly Malone usytuowana jest niedaleko Grafton Street, w Dublinie. Przypomina historię pięknej sprzedawczyni ryb pracującej na ulicach Dublina, która zmarła młodo z powodu febry.

James Joyce – irlandzki pisarz, autor m.in. Ulissesa. Czytamy, że „był pisarzem niezrozumianym do końca swojej działalności literackiej, by dopiero po śmierci wpłynąć swymi nowatorskimi pomysłami na późniejszą literaturę, malarstwo, muzykę, telewizję i inne media”.

Puby. W irlandzkiej kulturze pub jest niezwykle ważnym miejscem spotkań. Zamiast spotykać się w zaciszu własnych domów, Irlandczycy odwiedzają puby.

Parki. Cała Irlandia usiana jest cudownie zielonymi terenami do sportu i rekreacji. Rewelacyjnie zorganizowana przestrzeń dla wszystkich aktywności sportowych a wśród nich ścieżki rowerowe, do biegania, boiska do gry w baseball i rugby oraz liczne i dobrze zagospodarowane place zabaw dla dzieci.
Z przyjemnością robiliśmy sobie w nich biegowo-rowerowe treningi. Najbliższy naszego miejsca zamieszkania był Ballymount Park, Kingswood połączony jest z cmentarzem a nieco dalej Tymon Park o powierzchni ponad 120 ha przedzielony jest na dwie części autostradą M50.

Cmentarz. Odwiedziliśmy jeden z nich Newlands Crematorium. Wszystkie nagrobki mają jedynie płytę pionową, bez poziomej. W miejscu poziomej rośnie równiutko przycięta trawa. Pomimo jednolitego wyglądu grobów, niektóre płyty są bardzo skromne ale nie brak również nadmiernie ozdobionych.

MUZEUM Guinness Storehouse. Podzielone na kilka pięter. Oprócz opowieści o historii oraz technologii wytwarzania piwa, na jednym z pięter znajduje się wystawa postaci z historycznych reklam Guinnessa. Było to dla nas inspirujące miejsce. Cieszyliśmy się niczym dzieci odwiedzające to miejsce z rodzicami. Szczególnie podobała nam się elektroniczny model harfy umieszczonej na logo brązowego napoju. Na ostatnim, 5 piętrze znajduje się pub, który jest jednocześnie tarasem widokowym na cały Dublin – kliknij szczegóły!

Stacja kolejowa (Heuston Station) to jedna z największych stacji kolejowych w całej Irlandii, została otwarta w 1846 r.

Mosty łączące dzielnice Dublina podzielone rzeką Liffey. We wschodniej Irlandii, przepływająca przez centrum miasta rzeka, jest głównym źródłem wody pitnej, a także dostarcza mieszkańcom i turystom szeregu atrakcji rekreacyjnych. 
Most Heuston. Otwarty w roku 1828, pierwotnie nazwany mostem królewskim na cześć króla Grzegorza VI, obecna jego nazwa została nadana na cześć jednego z 16 przywódców straconych po powstaniu wielkanocnym z roku 1916.
Most Rory O’More zastąpił istniejącą w tym miejscu przeprawę opartą na drewnianej konstrukcji wybudowanej tutaj w roku 1674.

Zamek królewski w Dublinie. Pierwsza warownia została zbudowana w latach 1204–1224 przez Anglo-Normanów. W roku 1684 pożar jednak zniszczył budowlę. Po odbudowie kierowanej przez generalnego mierniczego Williama Robinsona z pierwotnej warowni zachowała się jedynie Record Tower. 

Wizyty 2007, 2010, wrzesień 2021, marzec 2022, marzec 2023, maj 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.