Muzeum Chopina mieści się w Żelazowej Woli w odległości 54 kilometrów od Warszawy. Tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin, tu też znajduje się park, i muzeum.
Muzeum (Dom Urodzenia Fryderyka Chopina) przeszło ogromne przemiany, a park po poddanej rewitalizacji i wygląda imponująco. Jest licznie odwiedzana przez turystów i melomanów z kraju i z zagranicy.
W dworku odbywają się cykliczne od maja do końca koncerty, zainicjowane w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.
Mieliśmy okazję wysłuchać koncertu fortepianowego Wojciecha Świtały. Artysta koncertował w większości krajów europejskich, Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Kanadzie. Występował z większością orkiestr symfonicznych w kraju (m.in. z Sinfonią Varsovia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Śląską) pod batutą takich dyrygentów, jak Agnieszka Duczmal, Jan Krenz, Tadeusz Strugała, Volker Schmidt-Gertenbach, Krzysztof Missona, Jerzy Katlewicz, Mirosław Błaszczyk i Tomasz Bugaj. Poza działalnością solistyczną pianista chętnie sięga po utwory kameralne, wykonując je ze skrzypkiem Szymonem Krzeszowcem, Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, The Royal String Quartet czy orkiestrą Aukso.
Odbywające się w tym miejscu koncerty fortepianowe są wyjątkową okazją, by w kameralnym otoczeniu i niezwykłej atmosferze posłuchać utworów Fryderyka Chopina. Grający na fortepianie muzycy, to przede wszystkim laureaci i uczestnicy międzynarodowych konkursów chopinowskich.
Muzeum to Oddział Muzeum Fryderyka Chopina znajdujący się w Pałacu Ostrogskich na ul. Okólnik 1 w Warszawie. Muzeum Chopina w Żelazowej Woli odwiedziłam je w ramach wycieczki rowerowej.