Festiwal Warszawa Singera

Festiwal „Warszawa Singera” dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, który przez całe swoje życie Singer był duchowo związany z Warszawą.

Isaac Bashevis Singer żyjący w latach 1902 r. – 1991 r. to  dziennikarz i pisarze żydowski tworzący głównie w języku jidysz. Przez ostatnie 35 lat życia był wegetarianinem, który motywował swój wybór względami etycznymi, a nie zdrowotnymi. W opowiadaniu Listy do Pisarza napisał: „Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka”.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która działa na rzecz ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kultury polskich Żydów.


X Festiwal Warszawa Singera, na placu Grzybowskim w Warszawie z koncertem finałowym Joshuy Nelsona z udziałem solistki Sienna Gospel Choir – Natalii Bajak oraz Kayah, przyciągnął tłumy widzów z całego świata.

IX edycja Warszawy Singera to oprócz koncertów, degustacji koszernej kuchni, miłe chwile relaksu.

W ostatnią noc wakacji, na Placu Grzybowskim w Warszawie odbył się premierowy koncert nowego projektu muzycznego Kayah & Transoriental Orchestra.

W koncercie wzięli udział genialny akordeonista Marcin Wyrostek, Kayah, Transoriental Orchestra.

Muzyka niosła się po całym placu Grzybowskim i okolicach, była mieszanką cyt. „słowiańskich, bałkańskich, sefardyjskich, aszkenazyjskich oraz perskich brzmień w połączeniu z nieprzewidywalną mieszanką oryginalnych improwizacji etno – jazzowych, elektroniki oraz muzyki filmowej”. To był niezwykły koncert.

Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, to rodzaj imprezy przywracającej pamięć o przedwojennej, żydowskiej Warszawie, rozsławianej przez Singera w licznych opowiadaniach i powieściach.

Każdego roku na festiwal, przybywają przedstawiciele kultury żydowskiej z całego świata, mających tu w Warszawie swoje korzenie. Przy okazji uczestnictwa w imprezie można obserwować jak przepięknie zmienia się plac Grzybowski, na którym festiwal się odbywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.