Na tyłach zburzonego kina Moskwa, na Starym Mokotowie w Warszawie, na odcinku od Placu Unii Lubelskiej, ulicą Chocimską, aż do skweru Szewczenki odbył się dzisiaj spacer z przewodnikiem. Odnaleźliśmy na ścianach tablice pamiątkowe i wysłuchaliśmy historie opowiedziane przez panią przewodniczkę dotyczącą takich osób jak:
-Stefan Roweckiego znany pod pseudonimem „Grot” (ur. 25 grudnia 1895 w Piotrkowie Trybunalskim, zamordowany w okresie pomiędzy 2 a 7 sierpnia 1944 w Sachsenhausen) to generał dywizji Wojska Polskiego, komendant główny Armii Krajowej (dowódca Sił Zbrojnych w Kraju) od 14 lutego 1942 do 30 czerwca 1943 r., teoretyk wojskowości.
-Witold Rowicki, właściwie Witold Kałka (ur. 26 lutego 1914 Taganrog, zm. 2 października 1989 Warszawa) – polski dyrygent, pedagog, organizator życia muzycznego, propagator muzyki.
–Witold Marian Gombrowicz (ur. 4 sierpnia 1904 w Małoszycach, zm. 25 lipca 1969 w Vence) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg.
Spacer zakończyliśmy przy
-Tarasa Szewczenki – pomnik znajdujący się pośrodkuskweru Szewczenki przedstawia ukraińskiego poetę i wieszcza narodowego – Tarasa Szewczenkę.
Postawiony został w 2002 z inicjatywy ówczesnego ambasadora Ukrainy Dmytra Pawłyczkę. Autorami są Anatolij Kuszcz (rzeźba) i Baltazar Brukalski (cokół). Przedstawia postać młodego poety, tak jak wyglądał w okresie, gdy mieszkał w Warszawie. Przed pomnikiem posadzone zostały krzaki kaliny, które zgodnie z ukraińską tradycją upamiętniają ofiary Wielkiego Głodu.
Na cokole znajduje się cytat z wiersza Polakom po polsku i ukraińsku:
Подай же руку козакові
І серце чистеє подай!
І знову іменем Христовим
Ми оновим наш тихий рай.
Podaj że rękę bracie-Lasze
Miejsce mi w sercu swoim daj
A odzyskamy szczęście nasze
W imię Chrystusa cichy raj…
W czasie Pomarańczowej Rewolucji (grudzień 2004) postać poety udekorowana była pomarańczowym szalikiem.
8 maja 2011 r. Wokół zburzonego kina Moskwa w Warszawie – spacer z przewodnikiem