Spacer na temat Służewa nad Dolinką (do początku XVI wieku Służewa), dawniej wsi, a obecnie część warszawskiej dzielnicy Mokotów (formalnie nie jest to osiedle) prowadziła miejska przewodniczka.
Wśród odwiedzonych miejsc znalazły się:
➡️Kościół parafialny św. Dominika i klasztor Dominikanów przy ul. Dominikańskiej. Na murach kościoła ktoś stworzył piękny mural z Chopinem. Parafia erygowana 10 czerwca 1952 r. przez abp. Stefana Wyszyńskiego z części parafii św. Katarzyny na Służewie. Dekret erekcyjny wszedł w życie 3 sierpnia 1952 r. Od 1937 r. istniał tu klasztor ojców dominikanów i murowana kaplica zaprojektowana przez arch. Iwanickiego.
➡️ Kościół pw. św. Dominika, zbudowany w latach 1981-1994 wg projektu arch. Władysława Pieńkowskiego przez ojców dominikanów. Konsekrowany 30 października 1994 r. przez kard. Józefa Glempa.
Klasztor zbudowany w 1935 r. przez ojców dominikanów. W klasztorze od 1947 r. znajduje się łaskami słynący obraz Niepokalanej Dziewicy Różańcowej z Żółkwi (XVI w.). Obraz koronowany 6 października 1929 r. przez abp. lwowskiego Bolesława Twardowskiego.
Na terenie parafii przy ul. Wałbrzyskiej leży cmentarz grzebalny z 1900 r. zarządzany przez parafię św. Katarzyny.
➡️Żółta Karczma to siedziba Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Muzeum znajdujące się na warszawskim Mokotowie przy al. Wilanowskiej 204.
Gromadzi pamiątki i materiały związane z historią polskich chłopów i polskim ruchem ludowym. Placówka została utworzona 8 marca 1984. Jej siedzibą jest willa nazywana Żółtą Karczmą, wzniesiona w latach 1852–1853 według projektu Franciszka Marii Lanciego. Muzeum gromadzi eksponaty związane z ruchem ludowym w tym działalnością partii chłopskich, wiejskich stowarzyszeń kulturalnych i oświatowych. Do najciekawszych eksponatów należą pamiątki związane z osobami Izydora Mermona, Stefana Pawłowskiego, Stanisława Osieckiego, Tadeusza Chciuka-Celta, Stanisława Mikołajczyka, korespondencja Wincentego Witosa, dokumenty związane z działalnością Polskiego Stronnictwa Ludowego na emigracji
malarstwo i rzeźba wiejskich twórców nieprofesjonalnych.
W ogrodzie otaczającym muzeum zostały wyeksponowane rzeźby przedstawiające działaczy ruchu ludowego. Muzeum posiada dwa oddziały – w Sandomierzu i Piasecznie.
➡️ Domek dziadunia znajduje się przy ul. Wernyhory jako jedyny wśród murowanych domów. Obecnie jest pieknie wyremontowany „Domek dziadunia”. Przed wojną tych domów tu było więcej. Wyczytałam: „po tym, jak właściciel wybrał w 1981 wolność, za karę (oprócz zaocznej czapy) umieszczono tam przedszkole. dziś ten dom niczym się pewnie nie wyróżnia, ale na początku lat 80. szokował luksusem (nawet z zewnątrz) na tle, które było, jakie było”
7 maja 2011 r. Służew nad Dolinką w Warszawie – spacer z przewodnikiem