Irlandia – 14 wycieczek za Dubli Sandycove Beach, Knowth, Newgrange, Bray, Greystones, Greenan Maze, Wexford

Irlandię odwiedzamy podczas pandemii, mim to udało nam się zobaczyć wiele miejsc, gdyż Irlandia to niezwykle ciekawy kraj posiadający bardzo bogatą historię. Baza noclegową mieliśmy w Dublinie, robiliśmy sobie wycieczki:
1. WYCIECZKA (Sandycove Beach)
Sandycove Beach. Panuje tu klimat małego nadmorskiego miasteczka, oddalonego od stolicy zaledwie o 40 km.

2. WYCIECZKA (Knowth i Newgrange hrabstwie Meath)
Zwiedziliśmy muzeum i dwa grobowce Knowth i Newgrange. Stosunkowo niedaleko od Dublina znajduje się jedno z najstarszych i tajemniczych miejsc na świecie. Według naukowców budowle są starsze o 600 lat niż piramidy w Gizie. Przez wiele lat ukryte pod niewielkimi nasypami w szczerym polu, nikogo nie interesowały. Dopiero w latach 60 rozpoczęły się prace archeologiczne i wykopaliska, które odkryły niezwykle ciekawą historię tego miejsca. Newgrange to jeden z największych grobów korytarzowych wzniesionych przez człowieka, należący do kompleksu zwanego Pałacem nad Boyne. Ich umiejscowienie nie jest przypadkowe, podczas zimowego przesilenia, promienie słońca docierają przez wąską szparę nad wejściem do najdalszych zakątków komnat znajdujących się w grobowcu. Obecnie odrestaurowane budowle są udostępnione do zwiedzania. Na jednym ze zdjęć widać, że górna część usypu opiera się na wielkiej, owalnej płycie osadzonej na mniejszych głazach tworzących komnaty. To najbardziej znane obiekty ze wszystkich irlandzkich prehistorycznych miejsc. Niestety ze względu na obostrzenia związane z covid19, część obiektów była zamknięta. Knowth jest nieco mniej znany niż Newgrange, jednak jak twierdzą historycy, ma on większe znaczenie historyczne.

Bitwa nad rzeką Boyne. Bitwa nad rzeką Boyne to starcie zbrojne, które było punktem zwrotnym w działaniach Wilhelma III Orańskiego w Irlandii, przeciwko zdetronizowanemu królowi Jakubowi II Stuartowi. Bitwa miała miejsce 11 lipca 1690 r. tuż za miastem Drogheda, na wschodnim wybrzeżu Irlandii. Teraz, w budynkach Oldbridge House – zaprojektowanego przez George’a Darleya, lokalnego architekta masonów, znajduje się centrum turystyczne wraz z muzeum.

Mellifont Abbey. An Mhainistir Mhór czyli „Wielki Klasztor” niezwykle malownicze pozostałości opactwa cystersów położone w pobliżu Droghedy w hrabstwie Louth. Była to pierwsza siedziba zakonu, zbudowana w Irlandii. Od 1539 roku opactwo przeszło w ręce prywatne i używane było jako dwór mieszkalny. Służyło także jako kwatera główna Wilhelma Orańskiego w 1690 roku podczas bitwy nad Boyne.

3. WYCIECZKA (Bray, Greystones)
Bray to nadmorskie miasteczko zamieszkane przez 27 tyś osób. Wzdłuż zatoki ciągnie się szeroka promenada z dużą ilością nowych inwestycji. Bray leży na trasie dublińskiej kolei miejskiej DART, łączącej Malahide i Howth z Greystones. Trasa zaprojektowana i wybudowana przez bardzo sławnego inżyniera Brunela w 1856 r. Na szczycie wzgórza Bray Head znajduje się betonowy krzyż ustawiony w 1950 roku dla uczczenia świętego roku. Ze szczytu rozciąga się piękny panoramiczny widok na całą okolicę. Z miejscowości Bray do Greystone można przejść 6. kilometrową trasą nad torami kolejowymi. Niezwykle malownicza ścieżka spacerowa, najpierw służyła budowniczym trasy kolejowej a w późniejszym okresie turystom i mieszkańcom. Ponieważ leżała na prywatnym terenie jej przejście podlegało opłacie. Legenda głosi, że przy ścieżce znajdował się tunel służący szmuglerom do przemytu różnych towarów.

Greystones. W Greystones znajdują się piaszczyste plaże oraz promenada ze słynnym Misiem, który pomimo groźnej miny ma wiaderko, łopatkę i podąża dziarsko na plażę.

4. WYCIECZKA (Greenan Maze)
– Zielony labirynt Greenan Maze. Od dziecka marzyliśmy aby znaleźć się w takim miejscu. Wchodzisz i błądzisz, aż w końcu sukces, dochodzisz do jego serca, w którym znajduje się kamienna ławeczka i oczko wodne.
– Old Farmhouse Museum. Drugi punkt na tym rekreacyjnym terenie to muzeum utworzone w domu farmera. Na dole znajduje się kuchnia oraz pokój mieszkalny, na górze sypialnia oraz kolejny pokój w którym urządzono fantastyczną kolekcję butelek.
– Farm Animals. Trzecim punktem do zwiedzania jest farma zwierząt. To chyba najważniejszy punkt dla miastowych dzieci irlandzkich, no bo gdzie jak nie tu mogą zobaczyć zwierzęta gospodarskie na żywo.
– The farm museum. Czwarty punkt w ramach obiektu to utworzone w dużej stodole muzeum maszyn, sprzętów rolniczych i domowych.

5. WYCIECZKA (Góry Wicklow)
Góry Wicklow to granitowe pasmo górskie w zachodniej części hrabstwa o tej samej nazwie. Jest to piękny, malowniczy obszar górski w Irlandii. Najwyższym wzniesieniem jest Lugnaquilla (925 m n.p.m.). Ciekawostkę stanowi fakt iż góry należą do łańcucha górskiego Leinster, którego część położona jest na sąsiedniej Wielkiej Brytanii.

6. WYCIECZKA (Rock of Cashel, Lismore, Jameson Distillery Midleton, Kinsale, Charles Fort Kinsale, Spike Island, Cobh, Mallow, Charleville, Limerick)
Cork. Podczas trzydniowej wycieczki z Dublina na Cork, spaliśmy w Hostelu Sheila’s Cork. Program zwiedzania był bardzo napięty szczegóły – kliknij!

7. WYCIECZKA (North Bull, Howtch)
North Bull Island Nature Reserve. Niedaleko Dublina znajduje się piaszczysta wysepka z polem golfowym i pięciokilometrową plażą. Jej nazwa to Bull Island. Całość wysepki już od 200 lat jest chronionym siedliskiem ptactwa a od 1988 roku została przekształcona w rezerwat przyrody.
Howth. To nasza kolejna wizyta na półwyspie Howth. Wracamy tu kolejny raz dla tych cudownych klifów i pięknego nadmorskiego miasteczka. Historia tego miejsca jest bardzo bogata. Najwcześniejsze ślady wioski rybackiej i niewielkiego portu pochodzą z XIV w.

8. WYCIECZKA (Wexford, Hook Head, Kilmuckridge)
Wexford to niewielkie, śliczne miasteczko portowe położone na południowym wschodzie Irlandii. Swoją nazwę zawdzięcza skandynawskim osadnikom. Ok 800 roku znane było jako Veisafjörðr (staronord. „mulista, błotnista zatoka”).

Hook Lighthouse. Zakochaliśmy się w tym miejscu absolutnie. To nasz numer jeden tej wyprawy wakacyjnej. Miejsce to słynie z działającej latarni morskiej, która jest najstarsza w Irlandii oraz należy do najstarszych w Europie. Hook Head jest przylądkiem półwyspu Hook, położonym 45 km na południowy wschód od Wexford.
Jadąc w stronę latarni Hook Head, znajdują się dwa zabytkowe cmentarze zaliczane do dziedzictwa kulturowego kraju.

Kilmuckridge. Wracając z Wexford do Dublina, w połowie drogi zatrzymaliśmy się na plaży, pięknej niczym te nasze nad Bałtykiem.

9. WYCIECZKA (Malahide, Skerries, Balbriggan, Laytown)
Malahide Castle and Gardens. Sobotnia wycieczka (na którą wybraliśmy się po zaliczeniu Marlay parkrun) została zaplanowana na północ od Dublina. Pierwszym punktem programu był zamek. Zobaczcie jak wypinamy klaty do zdjęć, centralnie przed MALAHIDE CASTLE.
Hurling na boisku w Malahide. Hurling (irl. Iomáint) to irlandzka gra zespołowa, w której gracze używają kijów i piłek. Uważana jest za najszybszy zespołowy sport świata. Grana głównie w Irlandii Północnej i Irlandii, gdzie obok futbolu gaelickiego jest sportem narodowym i cieszy się ogromną popularnością. Kobieca odmiana tego sportu to camogie (irl. Iomáint).

Skerries (irl. Na Sceirí) – przybrzeżne miasto w hrabstwie Fingal w Irlandii. Nazwa miasta pochodzi z norweskiego skere (skały). Tu w Skerries Windmills znajduje się imponującej wielkości wiatrak.

Balbriggan Beach. Miasteczko położone nad morzem w zatoce jest doskonałym węzłem komunikacyjnym leżącym na trasie Dublin – Dundalk. Posiada stację kolejki podmiejskiej, połączenia autobusowe oraz autostradę bezpośrednio do Dublina. W Balbriggan w firmie Borza Fish & Chips w Balbriggan zjedliśmy pyszne Fish & Chips!

Laytown Beach – znane z koni na plaży! Odbywają się jedyne w Europie oficjalne uznawane wyścigi konne, gdzie torem jest piaszczysta plaża‼️

10. WYCIECZKA (Seefin Passage Tomb)
Kamienny grobowiec Seefin Passage Tomb. Poranek biegowy w pobliskie góry do kamiennego grobowca Seefin Passage Tomb. Dublin mountains należą do pasma gór Wicklow. Znajdują się na wschodniej części wyspy i powstały z tego samego granitu co brytyjski Leinster chain. Wędrówkę warto rozpocząć z niewielkiego parkingu przy trasie R114 na obrzeżach Dublina.
Słoneczna, choć wietrzna pogoda zapewniła przepiękne widoki z góry na okoliczne lasy i łąki na których pasły się wystrzyżone owce. Trasa w większości jest mało wymagająca z wyjątkiem samego podejścia i zejścia ze szczytu z Seefin Passage Tomb. To właśnie tu, znajduje się kamienny grobowiec z okresu megalitycznego.
Cała trasa liczyła ok 20 kilometrów do pokonania mocnym marszobiegiem w 3 godziny.


11. WYCIECZKA (Montpelier Hill)
The Dublin Hellfire Club. To była prawdziwa nocna przygoda, weszliśmy wytyczonym szlakiem na szczyt Montpelier Hill aby z niego zobaczyć oświetlony Dublin. Niezwykły widok!

Montpelier Hill jest to 383. metrowe wzgórze w hrabstwie Dublin powszechnie określane jako Hell Fire Club. Jest to popularna nazwa nadana zrujnowanemu budynkowi na szczycie, który uważany jest za jedną z pierwszych LOŻY Masońskich w Irlandii. Masoni za swój cel główny uważali stworzenie świata bez wojen i przemocy. Ponadto stawiali na doskonalenie duchowe człowieka i społeczeństwa oraz doprowadzenie do braterstwa wszystkich narodów i religii poprzez stworzenie religii powszechnej.

12. WYCIECZKA (Galwey, Cliffs of Moher oraz Lahinch).
Jadąc do Galway, po drodze mijaliśmy pola torfowe oraz łąki pełne łąki pełne krów i owiec, których w Irlandii jest więcej niż ludzi. Dowiedzieliśmy się, że torf to czarne złoto Irlandii.

13. WYCIECZKA (Cork, Cobh, Kinsalem, Mallow )

Pojechaliśmy z Dublina na Cork. Zatrzymaliśmy się po drodze w Lismore (Waterford) przy zabudowaniach kościelnych St. Carthage’s Church i cmentarzu, w parku w parku miejskim gdzie natknęliśmy się na przechowalnię lodu – Ice Hauspotem, potem w Jameson Distillery Midleton przy wytwórni whisky Jameson, aby w końcu po kilku godzinach dotrzeć na noc do Hostelu Sheila’s na Cork.

➡️Cork. Drugie co do wielkości miasto w Irlandii, leżące przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego.  Centrum miasta leży na wyspie pomiędzy głównymi korytami rzeki a większość ulic powstała w wyniku zasypania dawnych kanałów rzecznych, udało nam się zobaczyć:

  • most na rzece Lee – Patrick’s Bridge
  • budynki i kamienice odznaczają się piękną wiktoriańską architekturą,
  • Ratusz miejski
  • deptak – krętą ulicę St. Patrick’s Street z szeregiem sklepów, ławeczek zegarem,
  • English Market czyli słynny targ pod dachem położony przy Grand Parade. Rynek jest ważny dla mieszkańców, przyciągając turystów z całego świata, zarówno w związku z architektura z połowy XIX wieku, jak i lokalną żywność. Jest dużą atrakcją!
  • Katedra św. Findbara. Katedrę w obecnym kształcie zaprojektował architekt William Burgesw 1862 roku. Kamień węgielny położył biskup John Gregg w 1865, została uroczyście poświęcona w 1870, jednak budowę ukończono dopiero w 1879. Główna wieża ma 73 metry wysokości, jest imponująca.

➡️Cobh. Zawsze zapamiętam kolorowe kamienice na Cobh i wycieczkę na wyspę więzienie. Muzeum na wyspie zwiedziliśmy z przewodniczką, która ciekawie opowiedziała o więzieniach, strażnikach i rodzinach. Bogata historia Spike Island sięga VI wieku, kiedy powstał na niej klasztor. W 1779 roku Brytyjczycy zbudowali tu fort do obrony portu Cobh. Wraz ze zmianami politycznymi bastion zamieniono na więzienie, nazwane przez mieszkańców „irlandzkim Alcatraz”.
Ciekawostka! Cobh było ostatnim przystankiem w dziewiczym rejsie Titanica, który wypłynął z tutejszego portu 11 kwietnia 1912 r.

➡️Kinsale. W okolicach miasta w 1601 roku rozegrała się Bitwa pod Kinsale pomiędzy wojskami irlandzko-hiszpańskimi oraz brytyjskimi. Odwiedziliśmy Charles Fort to fort bastionowy z jedną częścią zewnętrznej ściany zbudowany w stylu gwiazdy. Znajduje się na brzegu, na południowym krańcu wioski Summer Cove, przy porcie Kinsale.

➡️Mallow zwiedzamy wracając. Jest to malowniczo położone miasteczko nad doliną Blackwater w irlandzkiej prowincji Munster, w hrabstwie Cork.

14. WYCIECZKA (Dublin)
Dublin jest stolicą Irlandii. Z jednej strony bardzo nowoczesna a z drugiej bogata w zabytkowe dzielnice z piękną gregoriańską i neoklasyczną zabudową, która oferuje turystom wiele atrakcji. Jest słynny z niezliczonej ilości pubów (zresztą jak cała Irlandia), a dzielnica w której znajduje się słynny Temple Bar wygrywa wszystkie rankingi popularności. O reszcie miejsc zwiedzonych w Dublinie napisaliśmy tu kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.