Koncert „Jazzowe kolędowanie” z Włodkiem Pawlikiem

„Jazzowe kolędowanie” z Włodkiem Pawlikiem.

Usłyszeliśmy autorskie, jazzowe interpretacje polskich kolęd na fortepian. Włodek Pawlik to wybitny pianista i kompozytor jazzowy. Talent wyszlifował a geny muzyczne odziedziczył po nieżyjących już rodzicach, którzy też byli muzykami – mama wokalistką, a tata skrzypkiem.

Tradycja została podtrzymana, gdyż cała rodzina Pawlików –  żona, jak i dzieci są wykształconymi muzykami. Jak powiedziała Beata Rusinowska (dyrektorka Dzielnicowego Ośrodka Kultury Ursynów) muzyk jest pierwszym i jedynym polskim laureatem Grammy Award w dziedzinie jazzu (2014). Do najważniejszych dokonań kompozytorskich Włodka Pawlika należą: Misterium Stabat Mater, za które otrzymał Fryderyka (2001), Anhelli (nagroda TVP Kultura 2006), solowy album Grand Piano, suita jazzowa Tykocin, Night in Calisia na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną (Grammy 2014) oraz America. Jest uznanym twórcą muzyki filmowej.

Zapytany przez dziennikarkę Forbes: „Czym kierował się pan przy wyborze tych utworów?” Odpowiedział: W życiu codziennym stajemy się coraz bardziej agresywni. Paradoksalnie szukamy tego, co w nas złe, a nie dobre. Dlatego wyjdźmy choć na moment z tych doraźnych, często banalnych i niepotrzebnych z mojej perspektywy relacji międzyludzkich, które opierają się na fałszywych przesłankach. Dobra muzyka z uniwersalnym przesłaniem, wykraczającym poza granice i religie, sprawia, że możemy sobie wyobrazić inny świat, jak z piosenki „Imagine” czy „Over the Rainbow”.

26 grudnia 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.