Kozłówka, Radzyń Podlaski, Kock, Serpelice, Borsuki

Weekendowy wyjazd z Warszawy w podlaskie rejony zaowocował odwiedzeniem Kozłówki, Radzynia Podlaskiego, Kocka, Serpelic, Borsuk.

Kozłówka. Główną atrakcją jest MUZEUM ZAMOYSKICH W KOZŁÓWCE. Jest to jedyne na Lubelszczyźnie muzeum, które jest rezydencją – kliknij!

Radzyń Podlaski
 – Warto odwiedzić rokokowy zespół pałacowo – parkowy wzniesiony został przez Eustachego Potockiego w latach 1750 – 1759, według projektu architekta królewskiego Jakuba Fontany. Pałac znajduje się w pierwszej dziesiątce takich cudów architektury jak: Wersal, pałac Sobieskiego w Wilanowie, Branickich w Białymstoku. Dziedziniec od południa otoczony został murem oporowym, w którym znajduje się kuta żelazna brama wjazdowa, otwierająca się na groblę wiodącą pomiędzy czterema zbiornikami wodnymi.

Kock – Pałac Jabłonowskich w Kocku. Pałac stoi na wysokim tarasie ponad stawami na rzeczce Czarnej, w dolinie szeroko rozlewających swe wody Tyśmienicy i Wieprza. Do rezydencji prowadzi aleja i kamienny most nad fosą. Piętrowy budynek główny łączy się poprzez arkadowe krużganki z dwoma bocznymi oficynami. Piękny krajobrazowy park odzwierciedlał bardzo modny sentymentalny styl sielskich ogrodów Arkadii, z mnóstwem grot, tajemniczych zaułków, rzeźb.

W XVIII wieku właścicielami Pałac Jabłonowskich  i całego miasta byli Wielopolscy i Sapiehowie, a od 1756 roku księżna Anna Jabłonowska, która wsławiła się wyjątkową dbałością o posiadane majątki w Kocku, Wysokiem i Siematyczach, sama zredagowała kodeks praw i porządku, zniosła system poddaństwa, dopuszczając możliwość dzierżawy ziemi przez pracujących na niej włościan. Księżna była też hojnym mecenasem – założyła szpital i klasztor sióstr miłosierdzia, w latach 1779-1782 ufundowała kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w 1780 roku w miejscu dawnego zamku Firlejów wzniosła imponującą rezydencję pałacową. Oba zabytki, będące dziś wizytówką Kocka zaprojektował w stylu klasycystycznym warszawski architekt Szymon Bogumił Zug.

Kalwaria Podlaska w Serpelicach. Do Serpelic przybywają pielgrzymi, którzy udają się na ścieżki kalwaryjskie przywożąc ze sobą krzyże i umieszczają na górze.
W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września każdego roku w Serpelicach odbywa się diecezjalne spotkanie młodzieży, z udziałem zaproszonych osobistości Kościoła z kraju i zagranicy. Spotkanie zaczyna się przy ołtarzu polowym na placu kościelnym wspólną modlitwą, po czym ze śpiewem pątnicy udają się na Drogę Krzyżową. Po jej zakończeniu niesione krzyże ustawiane są na rodzącej się Górze Krzyży.

Borsuki –  przyjemny nocleg w pensjonacie Borsuki pod Lipą.

2008

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.