Niedziela palmowa to święto w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki – symbol odradzającego się życia.
Na uroczyste obchody Niedzieli Palmowej wybraliśmy się do gminy Łyse, w których co roku odbywa się konkurs „Palma Kurpiowska”, wyłaniający zwycięzców najpiękniejszej palmy. Po ocenie palm przez komisję konkursową, twórcy palm zobowiązani są do udziału z palmami w procesji, a potem przez miesiąc muszą te palmy pozostawić na wystawie pokonkursowej w kościele. Warunkiem wypłacenia nagród jest zastosowanie się do regulaminu konkursu.
Celem konkursu jest popularyzacja tradycyjnej umiejętności wykonywania palm wielkanocnych, zachowanie i reaktywowanie tradycyjnych elementów i motywów we współczesnej plastyce obrzędowej związanej ze Świętami Wielkanocnymi.
Tego dnia wokół kościoła ustawiają się mieszkańcy, którzy sprzedają wyrabiane przez siebie palmy, palemki i ozdoby wielkanocne, a na placu kupcy tworzą kolorowe targowisko regionalnych wyrobów.
Łyse to wieś w Polsce położona ok 150 km od Warszawy, w powiecie ostrołęckim pomiędzy Myszyńcem a Nowogrodem.