Plac Zbawiciela (Plac Gwiaździsty) położony jest na osi ulicy Marszałkowskiej. Klasycystyczny plac został wytyczony ok. 1768 jako jeden z placów Osi Stanisławowskiej. Od okrągłego kształtu był on nazywany Rotundą. Początkowo jeździł tam tramwaj konny, a od roku 1908 tramwaj elektryczny, który jeździł do roku 1968 dookoła placu, potem torowisko zostało przeniesione na środek placu. Rozebrano też Czerwoną Karczmę, a na jej miejscu rozpoczynając budowę kościoła Najświętszego Zbawiciela, który podczas II wojny światowej przetrwał próbę wysadzenia w powietrze i stoi do dziś.
W 2011 roku, w trakcie prac remontowych torowiska tramwajowego, odkopany został niemiecki bunkier – a właściwie schron bojowy. Jeden z ok. 60 „tobruków” zbudowanych przez Niemców w 1944 jako wsparcie dla Twierdzy Warszawa. Nad tym bunkrem, na placu Zbawiciela w Warszawie stanęła „Tęcza”, która jest instalacją artystyczną polskiej artystki i performerki Julity Wójcik. Instalacja powstała w czerwcu 2012 r. Po sześciokrotnym zniszczeniu (podczas Marszu Niepodległości w listopadzie 2013, wiosną 2014 r.) została zrekonstruowana.
17 listopada 2014 r. „Co ma Zbawiciel do tęczy?” – spacer z przewodnikami Fundacji Varsaviana. Fundacja Varsaviana zachęciła do niedzielnego spaceru w ciemnościach tymi słowami:
„Co ma Zbawiciel do tęczy? Czego jest symbolem? PLAC ZBAWICIELA przez ostatnie lata był podczas obchodów DNIA NIEPODLEGŁOŚCI jednym z najlepiej pilnowanych miejsc w Stolicy. To właśnie tam stoi artystyczna instalacja „TĘCZA”, która co roku płonęła niczym żywa pochodnia. Tego 11 listopada instalacja uniknęła pożogi”
Pomimo ciemności i zimna, spacer został poprowadzony z werwą i zaangażowaniem przez Pana Jacka Karwata licencjonowanego przewodnika warszawskiego.