17 listopada 2014 r. „Co ma Zbawiciel do tęczy?” – spacer z przewodnikami Fundacji Varsaviana

Fundacja Varsaviana zachęciła do niedzielnego spaceru w ciemnościach tymi słowami:
„Co ma Zbawiciel do tęczy? Czego jest symbolem? PLAC ZBAWICIELA przez ostatnie lata był podczas obchodów DNIA NIEPODLEGŁOŚCI jednym z najlepiej pilnowanych miejsc w Stolicy. To właśnie tam stoi artystyczna instalacja „TĘCZA”, która co roku płonęła niczym żywa pochodnia. Tego 11 listopada instalacja uniknęła pożogi”
Dowiedzieliśmy się, że Plac Zbawiciela (Plac Gwiaździsty) położony jest na osi ulicy Marszałkowskiej. Klasycystyczny plac został wytyczony ok. 1768 jako jeden z placów Osi Stanisławowskiej. Od okrągłego kształtu był on nazywany Rotundą.  Początkowo jeździł tam tramwaj konny, a od roku 1908 tramwaj elektryczny, który jeździł do roku 1968 dookoła placu, potem torowisko zostało przeniesione na środek placu. Rozebrano też Czerwoną Karczmę, a na jej miejscu rozpoczynając budowę kościoła Najświętszego Zbawiciela, który podczas II wojny światowej przetrwał próbę wysadzenia w powietrze i stoi do dziś.
W  2011 roku, w trakcie prac remontowych torowiska tramwajowego, odkopany został niemiecki bunkier – a właściwie schron bojowy. Jeden z ok. 60 „tobruków” zbudowanych przez Niemców w 1944 jako wsparcie dla Twierdzy Warszawa. Nad tym bunkrem, na placu Zbawiciela w Warszawie stanęła „Tęcza”, która jest instalacją artystyczną polskiej artystki i performerki Julity Wójcik. Instalacja powstała w czerwcu 2012 r. Po sześciokrotnym zniszczeniu (podczas Marszu Niepodległości w listopadzie 2013, wiosną 2014 r.) została zrekonstruowana.
Pomimo ciemności i zimna, spacer został poprowadzony z werwą i zaangażowaniem przez Pana Jacka Karwata licencjonowanego przewodnika warszawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.