Święto dyni w Powsinie

13 października 2019 r. IX Powsiński Dzień Dyni

W tegorocznym programie imprezy dyniowej znów było dużo atrakcji m.in. warsztaty stolarskie, plener malarski, stoiska z rękodziełem, smaczne wyroby regionalne, degustacja potraw z dyni, a dla dzieci spektakl teatralny „Kukła z wiejskiego podwórza”. Oczywiście odbył się też koncert orkiestry tym razem Wilanowskiej Orkiestry Dętej pod kierunkiem Łukasza Gallasa.
Jak co roku odbyła się też zbiórka elektroodpadów. W zamian za elektrośmiecie otrzymaliśmy w prezencie piękną dynię!

15 października 2017 r. VII Powsiński Dzień Dyni
Świeto dyni w Powsinie to impreza, zorganizowana przez Centrum Kultury Wilanów. W tym roku okoliczni mieszkańcy wraz z gośćmi świętowali już po raz siódmy na terenie Domu Pracy Twórczej przy ul. Ptysiowej 3. W programie znalazły się różne atrakcje m.in. warsztaty dla dzieci, przedstawienie „Eko Bartek”. Za przyniesione elektroodpady (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, telewizory i inne urządzenia zasilane prądem lub na baterie) otrzymywało się piękne pomarańczowe dynie. Na stoiskach z rękodziełem i regionalnymi potrawami można było spróbować różne przetwory i potrawy m.in. dania z dyni. Spróbowaliśmy pierogi z dynią i grzybami (przygotowane przez szefową kuchni ze Szkoły Podstawową nr 261 im. Stanisława Kostki Potockiego w Wilanowie), dynie w miodzie (smakujące jak żelki), sękacz z manufaktury kresowej, a także, po raz pierwszy, mieliśmy okazję spróbować Pieczone Kasztany. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas musztra paradna i koncert Orkiestry OSP Nadarzyn. Ten prężnie działający od 1998 r. zespół amatorski, jest uważany za jedną z najlepszych orkiestr dętych. Pełny skład to ponad osiemdziesiąt osób w różnym wieku. Założycielem i dyrygentem orkiestry jest uroczy Mirosław Chilmanowicz – choreograf i tamburmajor, który przez 36 lat kierował Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

16 października 2016 r. Powsiński Dzień Dyni Centrum Kultury Wilanów
Jak co roku, na terenie starej plebanii czyli Domu Pracy Twórczej, odbył się Powsiński Dzień Dyni w Powsinie. Placówka jest filią Centrum Kultury Wilanów. W tym roku była to już VI edycja tej dyniowej imprezy. Krótką relację sprzed trzech lat przeczytajcie – tu!
W programie dzisiejszego święta znalazły się warsztaty dla dzieci, kiermasz z rękodziełem twórców wytwarzających dzieła np. z filcu w pracowni Allegoria- Anna Piesio.
Ponadto Pani Iwona Tytkowska, florystka z Błonia, zorganizowała bezpłatne zajęcia i udzielała porad w zakresie układania kompozycji kwiatowych.
Po mszy odbył się koncert wraz z pokazem musztry paradnej Miejskej Orkiestry Moderato z Warki pod dyrygenturą Artura Gębskiego.
Wejście do budynku ozdabiały rzeźby koguta i buraka wykonane przez Panów Sławomira Grabarczyka i Franciszka Pytla, powstałe podczas pleneru rzeźbiarskiego – takiego jak ten w Gliniance (film). Pan Sławomir jest człowiekiem o wielu twarzach. Podczas rozmowy z nim odkrywaliśmy coraz to inne jego pasje i zainteresowania. Głównym jego hobby jest rzeźba w drewnie. Jako działacz społeczny, razem z dyrektorem zespołu szkół, w okolicy w której mieszkają, stworzyli zespół tematycznych ogrodów. Jest również działaczem na rzecz ochrony środowiska – we współpracy z firmą REMONDIS zorganizował zbiórkę niepotrzebnych elektro-odpadów (np. zużytych sprzętów elektrycznych czy baterii), za które uczestnicy otrzymywali dynie. Piękne pomarańczowe okazy pochodziły z gospodarstwa rolnego z ul. Przyczółkowskiej w Powsinie, które jak nas poinformowano sfinansowała Pani Paulina Grabarczyk z pracowni TamToSiamTo.

20 października 2013 r. Powsiński Dzień Dyni – w Filii Centrum Kultury Wilanów.
Trzeci Powsiński Dzień Dyni odbył się na terenie Domu Pracy Twórczej na ul. Ptysiowej 3 w Powsinie, w Filii Centrum Kultury Wilanów. Organizatorzy przygotowali różne atrakcje m.in. warsztaty artystyczne dla dzieci, stoiska z rękodziełem i smakołykami z dyni, a także smaczne wyroby regionalne. Restauracja Cuda Wianki częstowała zupą dyniową. Olbrzymią atrakcją dla zgromadzonych był koncert orkiestry dętej. W zamian za przywiezione elektrośmieci uczestnicy imprezy mogli otrzymać dynie. Taka forma promocji ekologii, gdzie ludzie mogą bezpiecznie pozbyć się niepotrzebnych elektroodpadów (zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, przestarzałych telefonów, telewizorów i innych sprzętów zasilanych prądem lub na baterię) jest niezmiernie potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.