Wola Okrzejska, Oblęgorek, Pratulin, Konstantynów oraz Terespol

Wycieczka z Warszawy na wschód Polski, podczas której zobaczyliśmy Wolę Okrzejską i Oblęgorek związany z Henrykiem Sienkiewiczem, Pratulin, Konstantynów oraz Terespol związany z Bitwą pod Terespolem.

➡️Wola Okrzejska na kartach historii zapisała się jako własność rodziny Cieciszowskich – Sienkiewiczów przez prawie 100 lat (1781-1870). Po śmierci babki została sprzedana Bernsteinowi, który ponoć nie lubił Henryka Sienkiewicza, dlatego przez lata utrudniał usypanie kopca na cześć noblisty.
Tutaj w Woli Okrzejskiej, urodził się Henryk Sienkiewicz. Wspólnie ze swoim rodzeństwem spędził tu lata beztroskiego dzieciństwa. W domu tym Stefania Sienkiewiczowa (matka Henryka) często grywała na sprowadzonym z Paryża fortepianie, przy okazji ucząc swe dzieci. Do dziś fortepian stoi w największym z saloników (najprawdopodobniej w tym, gdzie na świat przyszedł mały Henryk).

➡️Okrzeja. Niedaleko Okrzei jest kościół św.Piotra i Pawła, który powstały w II poł. XVIII w., a ufundowany został przez Teresę z Lelewelów Cieciszowską (prababkę Henryk Sienkiewicza). W kościele na kopule są dwa freski nawiązujące do Sienkiewiczowskich dzieł tj. spotkanie św. Piotra z Jezusem i ojciec Kordecki broniący Częstochowy. Na Okrzejskim cmentarzu pochowana jest matka pisarza.


➡️Oblęgork. Siedzibą muzeum jest pałacyk, który wraz z majątkiem ziemskim Henryk Sienkiewicz otrzymał od społeczeństwa polskiego z okazji 25-lecia swojej pracy artystycznej.
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku stanowi znak identyfikujący jego nazwisko z polskim krajobrazem. Miejsce to znajduje się na rozstaju Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia, stanowiło źródło inspiracji i fascynacji pisarza. Ze względu na panujące w tym miejscu chłody i wilgoć, Sienkiewicz zdecydował się wykorzystywać Oblęgorek tylko jako rezydencję letnią.

➡️Konstantynów. Znajduje się tu urokliwy pałac przypominający średniowieczny zameczek zlokalizowany w centrum Konstantynowa, przy drodze nr 698. Obiekt został wybudowany w 1744 roku, a wokół znajduje się romantyczny park krajobrazowy z I-ej połowy XIX wieku, który częściowo został otoczony murem.
Poza tym Konstantynów to miejscowość, gdzie mieszkają nasi zaprzyjaźnieni gospodarze, tu znajduje się nasza baza noclegowa.
➡️Pratulin. W sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbywają się rok rocznie dożynki parafialne. Rolnicy dziękując za plony zaprezentowali przepiękne wieńce ze zbóż, owoców, warzyw.
➡️Terespol. W 214 rocznicę wydarzenia, mieliśmy okazję uczestniczyć w inscenizacji Bitwy pod Terespolem z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Inscenizacji bitwy towarzyszyły scenki z życia obozowego, pokazy strojów, strzelania z muszkietów, walki na szable, musztry paradnej oraz tańce i obyczajów z przełomu XVII i XIX wieku. Oprócz rekonstrukcji bitwy, na imprezie zostały ustawione ludowe stoiska: garncarza, tkaczki, artystów ludowych tworzących kwiaty z bibuły, drewniane figurki.
Bitwa pod Terespolem (znana też jako Bitwa pod Brześciem) stoczona 19 września 1794 r. przez wojska polskie z wojskami rosyjskimi.
„Korpus rosyjski gen. Aleksandra Suworowa osaczył tutaj zmuszoną do odwrotu w bitwie pod Krupczycami dywizję gen. Karola Sierakowskiego (4700 żołnierzy i 28 dział), która przybyła po całonocnym marszu do swego dawnego obozu. Sierakowski zarządził w obozie całodzienny odpoczynek, nie spodziewając się nadejścia sił A. Suworowa. Polski plan obrony linii Bugu uległ załamaniu wskutek wskazania Rosjanom brodów przez delegata kahału żydowskiego.
Suworow w nocy przeprawił bez przeszkód cały swój korpus przez Bug i ok. 6 rano zaatakował Polaków. Widząc, że nie ma szans w starciu z Rosjanami – Sierakowski rozpoczął odwrót pokonując Bug przez groblę kobylańską. Polacy bezskutecznie próbowali osłonić swoje tyły, przeprowadzając kilkukrotne szarże kawalerii. Dywizja Sierakowskiego poniosła ogromne straty i wycofała się w rozsypce w kierunku Białej Podlaskiej tracąc wszystkie działa”.

➡️Wycieczka od 13 do 14 września 2008 r. objazdowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.