Podczas polsko – litewskiego wyjazdu zatrzymaliśmy się na Litwie w: Wiejsieje, Druskiennikach, Trokach, Wilnie, Kownie i Mariampolu, a w Polsce w Grodnie, Augustowie, Studzienicznej, Suwałkach, Dowspudzie, Białymstoku, Jedwabnem i Łomży, aby zatoczyć kółko i szczęśliwie wrócić do Warszawy.
Jako receptę zalecam trasę, w kolejności:
Grajewo. To właśnie tu w Grajewie znajduje się firma MLEKPOL i pierwsze w Polsce Muzeum Mleka. Niestety było zamknięte. Na zdjęciach pomnik, a w tle kościół Trójcy Przenajświętszej, wybudowany w latach 1879–1882 w stylu neogotyckim.



Augustów. W sezonie z portu w Augustowie, można się wybrać w rejsy do Studzienicznej albo w Dolinę Rospudy, przez jezioro Necko.
Przy głównym deptaku znajduje się restauracja Albatros, przed którą ustawiono pomnik kobiety siedzące na ławce. Pomnik ten nawiązuje do bohaterki utworu „Beata” autorstwa Janusza Laskowskiego, który powstał w latach 60 i rozsławił to miejsce „… W Augustowie pierwszy raz ujrzałem Cię. A na imię miałaś właśnie Beata…”
Dziś Albatros to już nie tylko restauracja i słynne dancingi ale możliwość spędzenia czasu w komfortowych apartamentach. Po remoncie całość wygląda imponująco.
Restauracja Albatros jest jednym z najważniejszych symboli malowniczego Augustowa słynącego z pysznych kartaczy, tradycyjnych klusek z mięsem, które można zjeść właśnie w restauracji lub w siostrzanych barach Ptyś i Bartek.






Litwa – Wiejsieje. Niedaleko od polskiej granicy znajduje się wieś Veisiejai, w której, jak obserwuję od lat – nic się nie zmienia. Uroku temu miejscu dodaje piękne Jezioro Snaigynas, szczególnie urokliwe wyglądające z 15 metrowej wieży widokowej, ustawionej przy jeziorze w Parku Regionalnym Veisiejai.



Litwa – Druskienniki to miasto uzdrowisko położone nad Niemnem, w którym występują źródła mineralne – solankowe i pokłady borowiny. Nazwa pochodzi właśnie od tych źródeł soli.
Niebieska drewniana cerkiew Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” znajdująca się obecnie na środku ronda w Druskiennikach, została zbudowana w 1865 roku. Cerkiew ta po zajęciu miasteczka przez Rosjan, została zamknięta, i otwarto ją dopiero w 1947 roku. Teraz służy głównie przyjezdnym i kuracjuszom.
Snow Arena to kryty stok narciarski. Obiekt został otwarty w 2011 roku. Koszt areny szacuje się na około 30 milionów euro. Snow Arena ma 2 kryte trasy do narciarstwa alpejskiego i 2 trasy do narciarstwa zewnętrznego. Miejsce to pięknie się rozwinęło przez ostatnie lata.






Troki na Litwie. Urokliwa miejscowość znana z zamku i Karaimów, którzy serwują pieczone pierożki zwane Kybini.
Zamek położony na jeziorze Galwe na Litwie w miejscowości Troki. Jest to muzeum, które można zwiedzać cały rok. Tu w Trokach zamieszkają Karaimowie czyli najmniejszy naród w Turcji. Język karaimski jest wciąż używanym językiem wśród Karaimów tu mieszkających, nie tylko w życiu codziennym ale przede wszystkim w sprawach liturgicznych. Prawdziwe tradycyjne karaimskie kybiny zjedliśmy w znanej restauracji na terenie Troków. Najważniejsze, że były też w wersji bezmięsnej. Jeśli nie uda wam się zjeść kybyny na terenie Troków, nie martwcie się, bo można je kupić w sklepach i piekarnikach, na terenie całej Litwy.










Wilno to stolica Litwy, położona na Pojezierzu Litewskim u ujścia rzeki Wilejki do Wilii. Dużo tu pięknych miejsc i godnych odwiedzenia, szczególnie polecam kilka z nich:
– Błękitna Ostra Brama, zwana dawniej Bramą Miednicką, do której ze Starego Miasta dochodzi się ulicą Ostrobramską. Od wewnętrznej, północnej strony w Bramie znajduje się kaplica z cudownym obrazem Matki.
-Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie. Jest to niezwykłe miejsce, w której wnętrzu spoczywają szczątki męczenników Antoniego, Jana I Eustachego. Męczennicy Ci ponieśli śmierć za to, że nie wyrzekli się swej wiary, a teraz są przykładem wierności swym ideałom oraz siły ducha.
-Kościół Świętej Katarzyny to nie kościół, tylko ośrodek kultury przystosowany do działalności koncertowej.
– Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, wieża Giedymina a wszystko na wielkim centralnym placu.
-Cmentarz polski na Rossie.
















Litwa – Kowno leży nad Niemnem i jest drugim największym miastem na Litwie.
Widok na Stare miasto najlepiej podziwiać z Zielonej Góry. Można dotrzeć na górę schodkami lub zabytkową kolejka linową. Zostala otwarta w 1931 r. w celu skomunikowania centrum Kowna z osiedlem o nazwie Zielona Góra.









Litwa – Mariampol to miasto położone w południowej części Litwy, na Suwalszczyźnie nad rzeką Szeszupą. Właściwie jedyna atrakcja w mieście jest piękny dworzec kolejowy z galerią obrazów.




Wracamy do Polski i zatrzymujemy się w miejscowościach:
Studzieniczna znana jest z Sanktuarium – Kościoła rzymskokatolickiego pw. Matki Bożej. Jest to przepiękne, malownicze miejsce ze świętą wodą, położone nad jeziorem Studzieniczna, które odwiedzają tłumu wiernych, wierzących w moc tego miejsca.




Suwałki to miasto Marii Konopnickiej (polska pisarki), w którym urodziła się 23 maja 1842 r. Znamy ją wszyscy dzięki opowieści „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” wydanej w 1896 r. W Suwałkach znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej.




Dowspuda. Piękna aleja prowadzi do ruin pałacu. Pałac zbudował w latach 1820-1827 r. Ludwik Michał Pac jeden z najbogatszych ludzi na ówczesnych ziemiach polskich.Najbardziej imponująca jest odrestaurowana kordegarda, która tętni życiem, ponieważ odbywają się w tym miejscu przyjęcia rodzinne.




Białystok położony nad rzeką Białą. Jest stolicą województwa podlaskiego. Pałac Branickich to od 1950 r. siedziba główna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pałac jest dostępny dla zwiedzających.
Kto mieszkał w Pałacu Branickich w Białymstoku? Przebywali miedzy innymi król August II i August III, Stanisław August Poniatowski, cesarz Austrii Józef II oraz król Francji Ludwik XVIII.









Jedwabne. Co najmniej 40 Polaków zamieszkujących Jedwabne, dokonała (z inspiracji niemieckiej) masowego morderstwa na Żydach. W wyniku tej zbrodni zginęło co najmniej 340 osób, z czego około 300 zostało żywcem spalonych w stodole.
Na pomniku w Jedwabnem znajduje się kawałek drzwi od tej stodoły. Śledztwo IPN nie ustaliło, czy bierność mieszkańców wynikała z zastraszenia przez sprawców zbrodni, czy z przyzwolenia na nią.




Łomża to miasto Hanki Bielickiej, miłośniczki kapeluszy, która była związana z Łomżą i jego środowiskiem kulturalnym, aż do 1968 r. Czyli do czasu przeprowadzki do Warszawy, gdzie mieszkała w domu przy ul. Śniadeckich przez kolejne 37 lat, aż do śmierci 2006 r.






Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl