Zamek Królewski to obecnie Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej mieści się na Placu Zamkowy 4 w Warszawie. We wrześniu 1944 r. Zamek został wysadzony przez wojska niemieckie, a w latach 1945-1970 władze komunistyczne zwlekały z odbudową i dopiero dopiero w roku 1971 r. podjęto decyzję o odbudowie, wyłącznie dzięki ofiarności społecznej. Od 1984 r., kiedy udostępniono zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza, jest to miejsce najchętniej odwiedzane nie tylko przez wycieczki szkolne.
Fundacja Varsaviana zaprosiła nas na spacer prowadzony przez Panią Katarzynę Wójcik (licencjonowaną przewodnik, prezes fundacji), która swymi opowieściami jak zawsze nas zaciekawiła i zaskoczyła, m.in. porównując salę rycerską, w której czekało się na audiencje u króla do „poczekalni u dentysty” z możliwością oglądania obrazów na ścianie niczym obecnie czytanie „kolorowych gazet”
Przeszliśmy trasą Galeria Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, zwany też Wielką Antyszambrą, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa. Opowieści o życiu codziennym króla Stanisława Augusta, zaspokajaniu jego potrzeb, były elementami zmuszającymi przeciętnego słuchacza, do automatycznego porównania z teraźniejszością. Podobnych smaczków dotyczących zbiorów znajdujących się w Zamku Królewskim było bardzo dużo, a półtora godzinny spacer, mignął nam w zastraszającym tempie. Człowiek chciałby więcej i więcej. Rodzi się pytanie, dlaczego lekcje historii są nudne?! Odpowiedź brzmi: bo są źle prowadzone!
Na koniec zwiedziliśmy wystawę pt.”Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”.
2 lutego 2014 r. Zamek Królewski w Warszawie – spacer z przewodnikiem Fundacji Varsaviana
Już żałuję że nie byłem
Szanowny Panie,
Nic straconego, bowiem Fundacja Varsaviana http://www.fundacjavarsaviana.pl/ prężnie działa i zaprasza do udziału 🙂
pozdrawiamy
Receptananude.pl
Kasia Wojcik robi wiele pozytecznych rzeczy a cechuje je wszystkie profesjonalizm zaangazowanie i pozytywne emocje .Dzieki Katarzyno