Noc Muzeów spędziliśmy w Będzinie, odwiedzając cztery miejsca Pałacu Mieroszewskich, Zamek, Dom Modlitwy „Mizrachi”, Podziemia będzińskie a dodatkowo Kawiarnię Jerozolimą.
1. Pałac Mieroszewskich to barokowo – klasycystyczny pałac w Będzinie – Gzichowie, wzniesiony po 1702 roku jako symbol pozycji i rangi rodu Mieroszewskich w Księstwie Siewierskim, od 1890 do 1939 r. był własnością Towarzystwa Kopalń i Hut Sosnowieckich, w czasie II wojny pałac zajęła firma Sosnowitzer Bergwerks und Hutten A. G., w 1945 r. przejęła Spółdzielnia Rolnicza, która gospodarowała w nim do lat 50. Po renowacji w 1958 r. do 70 lat obiekt był to Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. Od marcu 1982 roku działa pod szyldem Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Podczas Nocy Muzeów Pałac Mieroszewskich przyjął gości „W starym atelier fotograficznym”. Na ustawionych przy wejściu foto -standach zaprezentowano stare fotografie z wyciętymi otworami na głowy, gdzie zwiedzający mogli zrobić sobie pamiątkowe fotografie. Podczas Nocy Muzeów 2017 otwarto też wystawę „Magia Starej Fotografii”. Nie lada gratkę stanowiły spotkania autorskie z fotografami Bastkiem Czernkiem „Moda w obiektywie” oraz Maciejem Jarzębińskim, Bogdanem Kułakowskim oraz Andrzejem Grygielem pt. „Mistrzowie fotoreportażu”. Nam udało się spotkać z Bastkiem Czernkiem, który na zdjęciu przedstawiającym jedną ze swych modelek złożył autograf dla naszego blogu. Ponadto na piętrze w epokowym atelier uczestnicy Nocy Muzeów robili sobie zdjęcia, bardzo dziękujemy uczestnikom za wyrażenie zgody na publikację wizerunku!
2. Zamek Będziński oraz wzgórza zamkowe, na których odbył się XIV Turniej Rycerski.
Królewski Zamek Będziński to średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce. Znajduje się na Zagłębiu 4,5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu, na lewym brzegu rzeki Czarnej Przemszy. Zamek był wielokrotnie niszczony został odbudowany w 1956 r. gdzie urządzono Muzeum Zagłębia, pierwszą placówkę muzealną na terenie Zagłębia. Podczas nocy Muzeów mogliśmy podziwiać zbiory broni i uzbrojenia z dawnych wieków. W 1969 r. udostępniono zwiedzającym okrągłą basztę, z której roztacza się panorama Zagłębia, jednak podczas ten nocy była zamknięta. Dzisiaj zwiedziliśmy wystawy stałe i czasowe na Zamku oraz uczestniczyliśmy Turnieju i koncertach odbywających się na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Zrewitalizowane Wzgórze Zamkowe stało się miejscem rekreacji, zabawy i odpoczynku połączonych z obcowaniem z „żywą historią”.
3. Podziemia będzińskie – kliknij.
4. Dom Modlitwy „Mizrachi” znajduje się w podwórzu kamienicy w podziemiach kamienicy przy ul. Potockiego 3 w Będzinie. Jest to publiczny dom modlitwy założony na pod koniec XIX wieku z inicjatywy i funduszy bogatego kupca Jakuba Chila Winera. Przetrwała II wojnę światową bez zniszczeń, może dlatego, ze sala modlitewna została podzielona ścianką na dwa pomieszczenia, w których znajdował się skład węgla oraz rupieciarnia. Po trwającym pięć lat remoncie konserwatorskim, który kosztował ponad 120 tys. zł, synagoga została otwarta z początkiem 2012 r. Odrestaurowano polichromie i zabezpieczono obiekt przed wilgocią. Zwiedzanie Domu Modlitwy „Mizrachi” odbywało się w 30 osobowych grupach z Adamem Szydłowskim prezesem Zagłębiowskiego Centrum Kultury Żydowskiej w Będzinie. Adam Szydłowski jest też dyrektor projektu Cafe Jerozolima na ul. Modrzejowskiej 44 w Będzinie. Cafe Jerozolima to 3w1 kawiarnia, muzeum i galeria. Adam Szydłowski zajmujący się historią Żydów w Zagłębiu od ponad 15 lat, jest organizatorem rekonstrukcji historycznych, odkrywcą Domu Modlitwy Cukerman i Domu Modlitwy Mizrachi. Adam Szydłowski jest wydawcą dziennika Rutka Laskier. Spowodowała, że po ponad 70 latach, na ulicy Modrzejewskiej w Będzinie pojawi się hebrajski język.
Kawiarnia Jerozolima – muzeum mieści się Modrzejowska 44 niedaleko Dom Modlitwy „Mizrachi” w Będzinie. Jest to miejsce, gdzie można wypić kawę, zjeść dobre koszerne jedzenie, zobaczyć wiele archiwalnych dokumentów i przedmiotów przedwojennej Żydowskiej Będzin. Raz w miesiącu w tym miejscu odbywają się spotkania z muzyką klezmerską, dla młodych mieszkańców Będzina prowadzone są lekcje historii żydowskiej.
Noc Muzeów 2017 była jednym z punktów majówki w woj. śląskim – kliknij.