National Geographic Traveler wyróżnił Łódź jako jedyne miasto z Polski w swoim prestiżowym rankingu „Best of the World 2022”.
Faktycznie Łódź wypiękniała i nadal pięknieje, zatem polecam chociaż na jednodniowy wypad. Jako receptę na nudę zalecam spacer po Łodzi.
Oprócz pięknej MANUFAKTURY, cmentarza ewangelickiego, odwiedziliśmy ulicę Piotrkowską, a na niej podwórka z Hotelem Kino, Łodzią Fabryczną i lustrzaną kamienicę Pasaż Róży oraz Plac Wolności.
Pasaż Róży to podwórze Kamienicy Antoniego Engela przy ul. Piotrkowskiej 3 zostało ozdobione mozaiką ciętych luster o różnych kształtach. Projekt zrealizowano w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur w 2014 roku. Autorką instalacji była Joanna Rajkowska.
Pasaż Róży to podwórko ulepione z lustrzanych elementów tworzących figury przypominające róże. Nazwa pasażu odnosi się również do imienia córki artystki, u której zdiagnozowano nowotwór oczu.
Jesienna Łódź 2022 – odwiedzona w ciemnościach, ale to też miało urok gdyż ulica Piotrkowska i Manufaktura były pięknie oświetlone.
Ulica Piotrowska to reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km, na której mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Znaleźliśmy tu niezwykłe Stare Kino – hotel zrobiony z pasją i filmową duszą. W nim znajdują się oryginalne apartamenty, restauracja i sala konferencyjna.
Manufaktura to miejsce tętniące życiem i dobrą energią. Obiekt pełni funkcje centrum rozrywki, kultury i sztuki – jest wizytówką Łodzi.
23 czerwca 2009 r. Łódź oraz Lipce Reymontowskie
Udało nam się zobaczyć kilka miejsc, a wśród nich:
– ulica Piotrkowska gdzie jeździliśmy rikszą. Ulica Piotrkowska to reprezentacyjna ulica Łodzi, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km. Ulica od 1995 r. ulega rewitalizacji, stara nawierzchnia stopniowo jest wymieniana na solidniejszą kostkę. Wraz ze zmianą wystroju ulicy, sukcesywnie remontowane są stojące przy niej kamienice i pałacyki, do których wprowadzały się puby, restauracje, sklepy i kawiarnie.
– Plac Wolności to punkt odniesienia w numeracji łódzkich ulic, to miejsce gdzie rozpoczyna się ul. Piotrkowska.
– Zespół cmentarzy przy ul. Ogrodowej. Stary Cmentarz w Łodzi – jedna z najważniejszych nekropolii w Łodzi. Cmentarz jest trójwyznaniowy to znaczy podzielony jest stosownie do wyznań na części: katolicką (11 ha), ewangelicką (9 ha) i prawosławną (niespełna 1 ha).
– Manufaktura to zespoły pofabryczne rodzin Poznańskich i Scheiblerów.
W pierwszej część budynków widzieliśmy niezwykły neobarokowy pałac Izraela Poznańskiego (zwany łódzkim Luwrem, a obecnie Muzeum Miasta Łodzi), monumentalną przędzalnię (teraz Hotel Andel’s) oraz resztę obiektów pofabrycznych – dziś jest to słynna Galeria Manufaktura.
Byliśmy też w Muzeum Fabryki to miejsce, opisujące historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych.
W drugim kompleksie widzieliśmy przędzalnię na Księżym Młynie (obecnie lofty), przypominającą olbrzymie zamczysko, neorenesansowy pałac Edwarda Herbsta – obecnie Muzeum Sztuki w Łodzi, w którym obejrzeć można oryginalne wnętrza i wyposażenie mieszkalne, typowe dla łódzkiej elity przemysłowej przełomu XIX i XX wieku.
Istnieje kilka hipotez dotyczących pochodzenia nazwy miasta Łódź. Po pierwsze pochodzi od szlacheckiego nazwiska rodowego Łodzic, a herb miasta od jego wizerunku, po drugie od staropolskiego imienia męskiego Włodzisław, po trzecie od staropolskiego określenia wierzby – „łozy”, a po czwarte od nazwy rzeki Łódka.
– Lipce Reymontowskie. W drodze powrotnej do Warszawy zwiedziliśmy Muzeum im. W.S. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Na terenie muzeum w ogrodzie wystawione były rzeźby m.in. „Kuby i Witka” rzeźba Jana Kupisa z Opoczna, „Jagna”, „Wójt”. Lipce Reymontowskie zyskały przydomek dzięki nobliście, który opisał życie ich mieszkańców w ,,Chłopach”. W.S. Reymonta mieszkał i pracował w Lipcach jako pomocnik dróżnika kolejowego. Tu też powstawały jego pierwsze utwory.
06/2009 oraz 05/2024