Imieniny Marcina w Poznaniu

„Imieniny Ulicy Święty Marcin” to poznańska impreza obchodzona 11 listopada, na ulicach Poznania.
Kolorowy korowód Świętego Marcina wyrusza sprzed kościoła pw. Świętego Marcina i maszeruje w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform oraz gości ulicą, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury „Zamek”.

Na plenerowej scenie pod zamkiem, Prezydent Miasta Poznania zwyczajowo przekazuje idącemu na czele korowodu – świętemu Marcinowi, klucz do bram miasta. To staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania. Kolorowy korowód, idzie zawsze wzdłuż ustawionych wzdłuż głównej ulicy straganów, pełnych wypieczonych rogali Marcińskich a także różnych regionalnych wyrobów.
Pięknie prezentowały się dziewczyny przebrane w strojach Bamberek, które powstały w wyniku skrzyżowania wpływów ludowych ubiorów noszonych na terenach od Górnej Frankonii przez Saksonię i Dolne Łużyce do Ziemi Lubuskiej oraz mieszczańskiej mody biedermeieru, a przede wszystkim XIX-wiecznych ludowych strojów wielkopolskich.

Kolorowy korowód, idzie zawsze wzdłuż ustawionych wzdłuż głównej ulicy straganów, pełnych wypieczonych rogali Marcińskich a także różnych regionalnych wyrobów. Pięknie prezentowały się dziewczyny przebrane w strojach Bamberek, które powstały w wyniku skrzyżowania wpływów ludowych ubiorów noszonych na terenach od Górnej Frankonii przez Saksonię i Dolne Łużyce do Ziemi Lubuskiej oraz mieszczańskiej mody biedermeieru, a przede wszystkim XIX-wiecznych ludowych strojów wielkopolskich.

Byliśmy też na Starym Rynku, gdzie Koziołki bodą się codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza. Stary Rynek w Poznaniu częstował Gości „Gęsiną na imieninach” Marcina!

Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbyły się na placu Wolności w Poznaniu. Zebranej poznańskiej publiczności zaprezentowano replikę samochodu pancernego Austin – Putiłow „Poznańczyk”.  Został on zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy z 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska, który był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych. Ponadto dla licznie zgromadzonych Zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych i przedefilowały pododdziału i odbył się pokaz grupy rekonstrukcyjnej 7DAK.

Na koniec była imieninowa uczta.

Na imprezę Imieniny Ulicy Święty Marcin dotarliśmy prosto z Berlina wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.