„Imieniny Ulicy Święty Marcin” oraz uroczyste obchody Święta Niepodległości

„Imieniny Ulicy Święty Marcin” to poznańskie święto, które odbywa się co roku w dniu 11 listopada, na ulicach Poznania. Kolorowy korowód Świętego Marcina wyrusza sprzed kościoła pw. Świętego Marcina i maszeruje w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform oraz gości ulicą, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury „Zamek”. 11 marca 2013 roku na plenerowej scenie pod zamkiem, Prezydent Miasta Poznania przekazuje idącemu na czele św. Marcinowi, klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania. Kolorowy korowód, idzie zawsze wzdłuż ustawionych wzdłuż głównej ulicy straganów, pełnych wypieczonych rogali Marcińskich a także różnych regionalnych wyrobów.
Przed paradą mieliśmy okazję zobaczyć też dziewczyny przebrane w strój Bamberek z Poznania, który jest wyjątkową mieszanką kultur! Jak się dowiedzieliśmy powstał w wyniku skrzyżowania wpływów ludowych ubiorów noszonych na terenach od Górnej Frankonii przez Saksonię i Dolne Łużyce do Ziemi Lubuskiej oraz mieszczańskiej mody biedermeieru, a przede wszystkim XIX-wiecznych ludowych strojów wielkopolskich.

Byliśmy też na Starym Rynku, gdzie Koziołki bodą się codziennie o 12:00 na wieży poznańskiego Ratusza. Stary Rynek w Poznaniu częstował Gości „Gęsiną na imieninach” Marcina!

Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbyły się na placu Wolności w Poznaniu. Zebranej poznańskiej publiczności zaprezentowano replikę samochodu pancernego Austin – Putiłow „Poznańczyk”.  Został on zdobyty w maju 1920 roku przez żołnierzy z 55. Pułku Piechoty 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska, który był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych. Ponadto dla licznie zgromadzonych Zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych i przedefilowały pododdziału i odbył się pokaz grupy rekonstrukcyjnej 7DAK.

Na koniec

Na imprezę Imieniny Ulicy Święty Marcin dotarliśmy prosto z Berlina wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.