Kremówka Wadowicka

Cukiernia u Lenia znajduje się na ul. Kościelnej 6 (w cieniu kościoła i muzeum papieskiego) w Wadowicach. Trafiliśmy do niej, bo pomimo, że w Wadowicach jest wiele cukierni, miejscowi wskazali ją jako najlepszą. Zresztą cukiernia zdobyła nagrodę, w konkursie cukierniczym, na najlepszą Kremówkę Wadowicką 2017.

Dlaczego kremówka papieska/kremówka wadowicka jest taka słynna? Ponieważ Wadowice to miasto związane z papieżem św. Janem Pawłem II, a kiedy w 1999 roku, papież przyjechał z pielgrzymką do Polski, odwiedził też swoje rodzinne miasto.

Podczas kazania dla mieszkańców Wadowic powiedział: A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Że myśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze”.  Dzięki tym słowom, kremówkę papieską poznał cały świecie.  Jednak Cukiernia, którą odwiedzał Karol Wojtyła, już nie istnieje. Mieściła się na rogu Rynku i ul. Mickiewicza (pod nr 15). Prowadził ją przybyły w 1936 z Wiednia do Wadowic cukiernik Karol Hagenhuber.  Niejednoznaczny uśmiech podczas wypowiadania tych słów przez papieża, nie wskazywał na to, że kremówki zawierały alkohol. Chodziło o zakład z kolegami, kto zje najwięcej kremówek?! Według przekazów, Karol Wojtyła miał ich zjeść kilkanaście 12 lub 18. Kremówki wspominane przez Wojtyłę przełożone były kremem budyniowym.

4 thoughts on “Kremówka Wadowicka

  1. Najwspanialsze kremowki w Wadowicach
    Przetestowalismy wszystkie najwspanialsze byly u Lenia
    W innych cos nie pasowalo albo ciasto za twarde albo krem nie taki jak smakuje
    POLECAM

  2. Zjeść się dały, ale gorszych nigdy nie jadłam. Ciasto przypalone i zasypane cukrem pudrem. Fajnie że za papierowy talerzyk i plastikowy widelczyk nie doliczyli złotówki do rachunku. Za zapakowanie już liczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.