Muzeum Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem

Muzeum Karola Szymanowskiego mieści się w willi „Atma” („dusza”) na ul. Kasprusie 19 w Zakopanem. Karol Szymanowski był polskim kompozytorem i humanistą, mawiał o sobie: „pisarz właściwie, nie muzyk-pisarz”. Pozostawił 62 opusowane utwory i 14 nieopusowanych oraz około 100 tekstów. Wśród nich znajduje się słynny balet – pantomima „Harnsie”. Opowiada historię dziewczyny porwanej przez górskich zbójników, która wkrótce zakochała się w ich harnasiu. Po powrocie do miasta została ona siłą wydana za mąż za bogatego gazdę, a następnie uprowadzona podczas wesela przez ukochanego.

Muzeum „Atma” prezentuje podstawowe informacje o życiu i twórczości kompozytora, liczne odznaczenia, ukazuje jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala. Przyczyną powstania muzeum w tym miejscu był fakt, iż Karol Szymanowski (największy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor) chorował na gruźlicę, i dla polepszenia zdrowia w latach 1930 – 1935, wynajmował pokoje w zakopiańskim pensjonacie. Opuścił willę wyjeżdżając na leczenie do sanatorium w Szwajcarii.

Atma to dom został zbudowany w 1895 r. przez Józefa Kasprusia-Stocha jako pensjonat, jest przykładem stylu zakopiańskiego, wprowadzonego do zakopiańskiej architektury, przez Stanisława Witkiewicza. Dzięki środkom unijnym oraz pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miejsce to przeszło gruntowny remont, zyskało nowoczesne instalacje, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W muzeum odbywają się koncerty kameralne organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego. Jest to Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, w niedzielę, wstęp free.

Miejsce odwiedzone podczas majówki podhalańskiej – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.