„Wszyscy ludzie króla” z przewodnikiem KORT

Na spacer „Wszyscy ludzie króla” zaprosili nas przewodnicy z KORT – Klubu Organizatorów Ruchu Turystycznego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Temat dotyczył ludziach sztuki, zgromadzonych wokół ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kształtowali oni artystyczne gusta XVIII w. dworu. Wśród osób o których usłyszeliśmy byli  jubilerzy, architekci i nadworni malarze, scenograf Teatru Narodowego – Stanisław Trembecki, który uważany był przez króla za największego ówczesnego poetę oraz urzędnicy sprawujący najwyższe funkcje na królewskim dworze.

Spotkaliśmy się przy Zamku Królewskim a podczas spacer mijaliśmy:
– kamieniczki i dzwon na placyku Kanonia, który jest terenem dawnego cmentarza przykościelnego. W lukę pomiędzy dwoma narożnymi kamienicami na tle dzwona, dobudowana została najwęższa kamienica  pod numerem 18, w Europie.
– Staromiejski Dom Kultury na rynku Starego Miasta 2,
– Katedrę Polową Wojska Polskiego NMP Królowej Polski,
– Pałac Krasińskich  barokowy pałac zbudowany w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego według planów Tylmana z Gameren. W Królestwie Polskim odbywały się tutaj w latach 1827-1828 posiedzenia sądu sejmowego.

W okresie międzywojennym był siedzibą Sądu Najwyższego. W 1944 podczas powstania warszawskiego, został spalony.Obecnie siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej.
Pałac Paca-Radziwiłłów, który znajdujący się przy ul. Miodowej 15, Jest obecnie siedzibą Ministerstwa Zdrowia.
Spacer zakończyliśmy przy kościele Franciszkanów przy Zakroczymskiej.

2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.