Noc Muzeów 2009 – 2015

Noc Muzeów 2015. Podczas tej Nocy Muzeów, udało nam się odwiedzić:
Galerię Nieformalną, w której oglądaliśmy w dwóch salach , prace artystów:
1. starszego pokolenia (obrazy Henryka Musiałowicza, Marii Anto, Henryka Cześnika, Ewy Bekier, Jozefa Wilkonia, Jana Pruskiego, Joanny Milewicz, Ewy Dzwonkowskiej, Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Czerniawskiego)
2. młodego pokolenia (prace Piotra Ciosa, Marcina Dzwonkowskiego, Kamili Makaruk, Urszuli Niemirskiej, Magdy Dukiewicz, Piotra Dąbrowskiego, Matyldy Kutrzyk, Aleksandry Stępień).
Mauzoleum Walki i Męczeństwa. W dawnej siedzibie Gestapo w alei Jana Chrystiana Szucha 25 w Warszawie odbyła się inscenizacja aresztowania.
Gmach ten został zniszczony w czasie II wojny światowej. Obecnie mieści się w nim Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na mocy uchwały Rady Ministrów z 25 lipca 1946 r. piwnice gmachu, w których znajdowało się więzienie gestapo, uznane zostały za miejsce martyrologii. Zdecydowano, że zostaną zachowane w oryginalnym stanie. 18 kwietnia 1952 r. zostało otwarte w nich Mauzoleum Walki i Męczeństwa.
-Muzeum Utracone. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się projekcja filmu będącego częścią projektu „Muzeum Utracone”. „To muzeum przypominające o bogactwie polskiej kolekcji sztuki; kolekcji z którymi tak bezlitośnie obyła się historia – powiedział podczas sobotniej projekcji Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP”
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego na ul. Koziej 11, do którego dotarliśmy na rowerach veturilo i oglądaliśmy wystawę: „Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2014” oraz „Zbigniew Woźniak. Świat satyry”.

Noc Muzeów 2013 . W tę ciepłą noc udało nam się:
– odwiedzić wnętrza Teatru Kamienica,
– zaliczyć spacer począwszy od Zamku Królewskiego, wzdłuż traktu Królewskiego, aż do Nowego Światu,
– pooglądać wydarzenia na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego,
– zobaczyć wystawę przed Pałacem Prezydenckim,
– na koniec odwiedzić wnętrze Pałacu Staszica, gdzie mieści się PAN – Polska Akademia Nauk Zakład..

Tłumy ludzi na ulicach i w miejscach kultury, które można było odwiedzić świadczą o tym, że z roku na rok zainteresowanie Nocą Muzeów jest coraz większe i to jest wspaniałe!

Noc muzeów 2012 z Klubem Miłośników Komunikacji w Warszawie
Dziewiąta Noc muzeów  minęła nam pod hasłem „motoryzacja”! Zlot Zabytkowych Autobusów, został zorganizowany przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej i dał możliwość uczestnikom Nocy Muzeów, podróżowania kultowymi  „ogórkami”! Pierwszy raz podczas nocy muzeów nie mieliśmy problemów z dostaniem się do nich, ponieważ do Warszawy przyjechało 20 „ogórków”. Oprócz nich na ulicę wyjechały Ikarusy i młodszej generacji – Jelcze. Trasa „ogórków” wiodła od ul. Bielańskiej przez Krakowskie Przedmieście, Tamkę, most Świętokrzyski, Wybrzeże Szczecińskie, Wał Miedzeszyński, most Łazienkowski, Wisłostradę, Krasińskiego do placu Wilsona. Na placu Narutowicza byliśmy też w „Muzeum na szynach”.

Była to jedna z niewielu okazji w roku do zobaczenia zabytkowego taboru tramwajowego. Przejechaliśmy też zabytkową tramwajową linią M, której trasa wiodła przez Muzeum Powstania Warszawskiego i al. Solidarności na Pragę. Wśród tramwajów obsługujących tę linię wagony zabytkowe, a także powoli wypierane przez tramwaje Swingi wagony 13N – tzw. „parówki”. Tegoroczna edycja Nocy Muzeów, odbyła się pod patronem Bolesława Prusa gdyż 19 maja 2012 r.  mija bowiem 100 lat od jego śmierci.

Noc muzeów 2011 – Tandem z Marią Curie z WTC w Warszawie
Uczestniczyliśmy w projekcie  „Noc muzeów – Tandem z Marią Curie” zorganizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Harmonogram imprezy był bardzo ciekawy i dobrze przygotowany:

O godz. 17.00 odbyła się zbiórka uczestników przejazdu przy Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16; po zwiedzaniu muzeum i po odprawie wyruszyliśmy. Trasa przejazdu z krótkimi postojami w wybranych miejscach biegła następująco: Kościół NNMP ul. Przyrynek 2 – Skarpa nad Wisłą – Muzeum Sportu i Turystyki: zwiedzanie – Cmentarz Powązkowski: kilka słów przy grobowcu rodzinnym Skłodowskich – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Wawelska 15; gawęda o Polce Wszech Czasów – Politechnika Warszawska – Ogród Saski – Uniwersytet Warszawski – skwer przy ul. Karowej; opowieść o związkach noblistki z hotelem Bristol i hotelem Europejskim – Centralna Biblioteka Rolnicza – powrót do muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
O godz. 24.00 na zakończenie wieczoru zostaliśmy poczęstowani smakołykami.
Niezwykle udana była dla nas Noc Muzeów z Marią Skłodowską-Curie!

Noc muzeów 2010 w Warszawie
W tym roku skupiliśmy się na trzech miejscach:
– Plac Narutowicza – Muzeum tramwajów na szynach,
– Giełda Papierów Wartościowych,
– Biblioteka publiczną na Woli.

Noc Muzeów 2009 w Sejmie i budynku IPN.
Sejm. Kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w Warszawie przy ulicy Wiejskiej 4/6/8, użytkowany jest przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Jego budowa rozpoczęła się po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r., a sukcesywna rozbudowa trwa do dzisiaj. W czerwcu 2014 rozpoczęła się budowa nowego budynku położonego pomiędzy gmachem C-D, budynkiem komisji sejmowych (G) oraz Nowym Domem Poselskim (F).

IPN. W budynku przy Towarowej mieści się centrala IPN Instytut Pamięci Narodowej czyli Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Instytut został powołany w 1999 roku.

Noc Muzeów 2008
Muzeum Kowalstwa – prywatne muzeum w Warszawie założone na początku lat 90. XX wieku przez małżeństwo Eleonorę i Zdzisława Gałeckich, mieści się Przy Grobli 84 (tuż przy Wilanowskiej) w Warszawie. 

Misie „United Buddy Bears” na Starówce. Spotkanie ze 142 kolorowymi misiami ze 138 krajów, ustawionymi na Placu Zamkowym w Warszawie.
Reprezentowały kraje członkowskie ONZ. Cztery z nich – to Misie Specjalne: Einstein, Mis Globalnej Etyki, Mis Złotej Reguły i Mis Szacunku dla Każdego Życia. Wszystkie są symbolem tolerancji, pokojowego współistnienia i międzynarodowego zrozumienia. Musimy sie lepiej poznać. Pozwoli nam to lepiej zrozumieć się wzajemnie, bardziej sobie ufać i żyć razem w pokoju – powiedział na konferencji w Warszawie Klaus Herlitz.

Wystawa „United Buddy Bears” przemierza świat od 2002 roku, a Polska jest dziesiątym krajem, w którym gości. Ekspozycje obejrzało dotychczas ponad 17 mln osób. Każda figura ma dwa metry i została zaprojektowana przez artystę pochodzącego z innego kraju. Stad odmienny styl projektu, charakterystyczny dla sztuki danego miejsca.  Miś jest przyjacielski i wywołuje pozytywne emocje niezależnie od szerokości geograficznej. Mamy nadzieje, ze kolejne kraje zaprojektują swojego. Lubia je wszystkie dzieci – nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie – powiedział Herlitz.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.