Wyścigi konne na Służewcu z przewodnikiem

Historia powstania Wyścigów konnych na Służewcu w Warszawie opisana została na stronach Toru, wygląda tak: „Ponoć pierwsza udokumentowana data wydarzeń  związanych z wyścigami to rok 1777 r. Wtedy to na drodze z Woli do Ujazdowa klacz należąca do Kazimierza Rzewuskiego pokonała z kretesem konia angielskiego posła, niejakiego sir Charlesa Whitwortha. W 1818 rok organizowano  na ulicy Marszałkowskiej oraz na polach niedaleko Łazienek Królewskich. 

Od  1841 r. do 1950 działa Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt. Wybuch I wojny światowej to kolejny trudny okres w historii polskich hodowli koni, a co za tym idzie, także wyścigów. Na szczęście duża grupa wartościowych koni przetrwała bezpiecznie w Odessie, skąd wróciły na polskie tory w 1919 roku. W 1925 r. wchodzi ustawa o wyścigach konnych. Do 1938 roku miejscem wyścigów były Pola Mokotowskie, a potem Służewiec. Po likwidacji 1950 Towarzystwo Wyścigów Konnych władza powołuje Państwowe Tory Wyścigów Konnych, z siedzibą na Służewcu oraz filiami w Sopocie i we Wrocławiu. Kolejny przełom przyniosły zmiany ustrojowe po 1989 roku.

W 1993 roku zlikwidowano PTWK. W 2000 roku wszystkie udziały skarbu państwa przekazano Totalizatorowi Sportowemu”

Teren wyścigów konnych to ogromy zielony teren torów, stajnie i budynki gospodarcze znajdują się w opłakanym stanie. Tylko jeden z budynków, gdzie znajdują się kasy jest wyremontowany. Reszta czeka na lepsze czasy, a próby reaktywowania tego miejsca zaczynają dawać rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.